Երեւանի պետական համալսարանի հայագիտության ինստիտուտի հնագիտական հետազոտությունների լաբորատորիան ավելի նման է պահեստի, քան մեր սովորական պատկերացմամբ` գիտական լաբորատորիայի. այստեղ դարակների շարքեր են` իրար վրա դարսված ստվարաթղթե արկղերով, որոնք լի են խեցեբեկորներով:
Եւ դժվար է պատկերացնել, որ այս արկղերի պարունակությունը մոտ երեք հազար տարեկան է, եւ որ որոշ ժամանակ անց այս ամենը կհայտնվի մի որեւէ թանգարանում` ապակու տակ:
Իսկ առայժմ նրանք դարսված են արկղերում եւ սպասում են իրենց ժամին:
Համալսարանական լաբորատորիայի տեխնիկական հնարավորությունները շատ մեծ չեն. մի քանի ձեռքի գործիք, թրծման մի վառարան, որը հնարավորություն է տալիս ստուգելու խեցեղենի որոշ հատկություններ:
Գտածոների իրական տարիքը պարզելու համար հարկ է լինում դիմել արտասահմանցի գործընկերներին, պատմում է Հայկ Ավետիսյանը` ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի հնագիտության եւ ազգագրության ամբիոնի վարիչը:
Որոշ գտածոների, մասնավորապես բուսական եւ կենդանական ծագման, հետազոտություններ այժմ արվում են ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի կենսահնագիտության նոր լաբորատորիայում: Բայց մասնագետները մեծ հույս ունեն, որ շուտով ռադիոկարբոնային հետազոտություն եւս հնարավոր կլինի անել այստեղ, չէ որ Հայաստանը նման աշխատանքների անսպառ պաշարով երկիր է:
Հայկ Ավետիսյանը արկղից հանում է վերջին գտածոները` խեցեղեն, սկյութական տիպի նետի սլաք, զարդեղեն` ուրարտական Արամուս ամրոցից: Գտածոները թվագրվում են 8-6 դդ. նախքան Քրիստոսը:
Ապա շարում է իմ առաջ խեցեղենի մի ամբողջ սպասք. այս գտածոն օշականյան դամբանատեղից է: «Սա վաղ երկաթե ժամանակաշրջանի նմուշ է, 11-9-րդ դդ. Քրիստոսից առաջ»,- բացատրում է նա:
Իմ հարցին, որ եթե սլաքը սկյութական տիպի է, ուրեմն այն բերված է, Հայկ Ավետիսյանը բացատրում է, որ դրանք պատրաստվել են այստեղ եւ եղել են տվյալ շրջանի ռազմիկների զինարանում դեռեւս անհիշելի ժամանակներից:
Բայց հնագետները հայտնաբերում են նաեւ բերովի նմուշներ, մասնավորապես` խեցեղեն, զարդեր, պերճանքի իրեր, որոնք ներկրվել են Սիրիայից, Միջագետքից, Հյուսիսային Կովկասից: Իսկ ահա տեղական օբիսիդիանից պատրաստված առարկաներ գտնվում են Սիրիայում եւ Պաղեստինում: Այնպես որ, այն ժամանակ եղել է շատ ակտիվ առեւտուր, ասում է նա:
Կից սենյակում երկու հնագետ վիճում են, փորձում զննելով եւ շոշափելով որոշել մի կարմիր խեցեբեկորի տարիքը: Նրանց խոսքով, տեսքը խաբուսիկ է. այդ խեցին կարող է լինել շատ հին, իսկ գուցե պատկանի անտիկ շրջանին:
Ետնամասի սենյակում աշխատում են ուսանող-մագիստրանտներ: Ընդ որում, գալիս են այստեղ տարբեր բուհերից` ճարտարապետներից մինչեւ տնտեսագետներ: Այս տարի,- ուրախությամբ հայտնում է ամբիոնի վարիչը, մենք բացել ենք բակալավրիատ հնագիտության մասնագիտացմամբ, մինչդեռ նախկինում միայն մագիստրատուրա էր:
Գիտաշխատողը բացատրում է, որ հայկական հնագիտության մեջ այսօր մարդկային ներուժի մեծ կարիք կա, եւ հավելում, որ իրականում այն շատ հեռանկարային ուղղություն է: Այժմ Հայաստանում կատարվող աշխատանքների ծավալի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ ծավալների պահպանման պարագայում այդ աշխատանքները կտեւեն առնվազն 20 տարի: Այնպես որ, ըստ նրա, երիտասարդ մասնագետները ապահոված կլինեն աշխատավարձով, թեկուզ ոչ բարձր, բայց կայուն: Իսկ եթե նրանք նաեւ մասնակցեն միջազգային համատեղ արշավախմբերի (իսկ այդպիսի 10-ից 15 խումբ այսօր աշխատում է Հայաստանում), ապա աշխատավարձն էլ կաճի: Այնպես որ, հնագիտությամբ զբաղվելը շահեկան է, վստահեցնում է Հայկ Ավետիսյանը: Այն շահեկան է նաեւ պետության համար, կարծում է նա, քանի որ ընձեռվում է առեվտրայնացման հնարավորություն. արվեստի նմուշները ցուցադրվում են թանգարաններում, իսկ թանգարանները սկսում են ավելի շատ եկամուտ ստանալ զբոսաշրջիկների հոսքից: Վառ օրինակը Արենի քարայրից գտնված հնագույն կոշիկն է, որն այժմ ցուցադրված է Հայաստանի պատմության թանգարանում:
«Այսինքն, հնագիտական եւ ազգագրական աշխատանքները, կարծում եմ, առաջիկա 20 տարվա համար դեռ ունեն իրացման բավականին լայն դաշտ, եւ այդ ամենը արդյունավետ իրականացնելուց հետո մենք, բացահայտելով մեր ինքնությունը, կարող ենք ավելի մրցունակ լինել համաշխարհային այս քաղաքակրթության թոհ ու բոհի մեջ»,- ասում է նա:

YEREVAN. - The Laboratory of Archaeological Studies of the Institute for Armenian Studies (IAS) at Yerevan State University (YSU) resembles more a warehouse than a scientific lab in the usual sense.  The racks here are covered with cardboard boxes from where crocks are sticking out.
And it is hard to imagine that the content of these boxes is about 3,000 years old and that some time later all this will appear under a glass in a certain museum.
Now they are lying in enumerated boxes waiting in the wings.
The technological capacities of the university lab are not great: several manual tools and calcining furnace, which allows to check several properties of ceramics.
But to precisely determine the age of the artifacts one has to turn to foreign colleagues, says Hayk Avetisyan, Head of Chair at YSU Archaeology and Ethnography Department.
Certain studies, specifically of vegetable and animal origin findings, are currently carried out in the bioarchaeological laboratory of the YSU Biology Department. But the specialists hope that it will soon be possible to carry out radiocarbon studies here as well, since Armenia is a country with untapped sources of such work.
Hayk Avetisyan takes out the  recently found artifacts from a box: ceramics, Scythian arrowhead and embellishments of Urartian Aramus fortress. The artifacts date from 8-6th centuries BC.
Then he arranges before me an entire ceramic set - a finding from Oshakan cemetery. “This is an early Iron Age sample dating from 11-9th centuries B.C.,” he says.
To my question whether the arrowhead is imported if it is a Scythian sample, Avtisyan says this is not the case at all. Being made here on the ground, they were included in the arsenal of the warriors of the given region starting from   time immemorial. But the archaeologists also find imported artifacts, specifically ceramics and embellishments, luxury items imported from Syria, Mesopotamia and Northern Caucasus. At the same time, items from local obsidian are found in Syria and Palestine. That is, the trade was very active then, he says.
In the adjacent room two archaeologists argue, trying to determine by eye and by feel the age of a red ceramic sherd.  In their words, the appearance is deceptive: this ceramic item can be very ancient but it can also belong to the antic period.
In the back room Master’s students are studying. They apply here from different universities – from architectural to economic ones. The Head of Chair is happy to note that Bachelor’s degree for Archaeology specialization has opened this year, whereas only Master’s degree was available before.
According to the scientist, currently the Armenian archaeology greatly lacks human resources.  However, this is indeed a very promising direction, he adds. The analysis of the volume of the work carried out in Armenia now shows that this work will last for 20 years if the volumes remain unchanged. Thus, the scientist thinks the salary of the young specialists will be at least stable if not large.
And if they take part in joint international expeditions (currently 10-15 such expeditions work in Armenia annually), their salary won’t be bad at all, he notes.  Thus, dealing with archaeology is profitable, Avetisyan confirms. It is also profitable for the state, since there is a commercialization opportunity here too: artifacts are taken to museums and the museums begin to earn more due to tourism. The most vivid example is the most ancient shoe from Armenia’s Areni village, which is now displayed in the Museum of History of Armenia.
“That is, the archaeological and ethnographic work still has a wide scope of work to be carried out in the coming 20 years. And after the effective implementation of all this we can become more competitive in terms of revealing our identity in this fight of civilizations,” he says.