Վենեսուելայում 2016 թվականի դեկտեմբերին նախանշված տեղական ինքնակառավարման ընտրությունները վեց ամսով հետաձգել են, դրանք կանցկացվեն 2017 թվականին: Ըստ ՌԻԱ Նովոստիի՝ այս մասին հաղորդել է երկրի ազգային ընտրական խորհրդի ղեկավար Թիբիսայ Լուսենան:
Վերջին տեղական ընտրությունները Վենեսուելայում անցկացվել են 2012 թվականի դեկտեմբերին: Նոր ընտրակա գործընթացի կազմակերպման հստակ ժամկետ Սահմանադրությունը չի սահմանում, սակայն 2017 թվականի հունվարին գործող նահանգապետերի լիազորությունների ժամկետն ավարտվում է:
Վենեսուելայի ընդդիմությունը կարծում է, որ ընտրությունների հետաձգումը ձեռնտու է առաջին հերթին Միացյա սոցիալիստական կուսակցությանն եւ նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին, որը երկրում տնտեսական ճգնաժամի ֆոնին կորցրում է ձայները:

Elections for Venezuela's state governorships will be held in 2017 rather than December as expected, National Election Board head Tibisay Lucena stated.
The last regional elections were held in Venezuela in late 2012. The exact term of the organization of the new elections is not recorded in the constitution, however authority of the acting governors will expire  in January, 2017,  eNCA reported.
Venezuelan opposition considers that such a delay is beneficial first of all for United Socialist Party of Venezuela and President Nicolás Maduro who is losing voices because of the economic crisis in the country.