Էլեկտրոմոբիլներ արտադրող Tesla Motors ընկերությունը այսուհետ թողարկված բոլոր իր մեքերաներում կտեղադրի ամբողջությամբ ինքնակառավարվող համակարգ: Այս մասին ասվում է ընկերության հայտարարությունում:
Սկսած հոկտեմբերի 20 –ից՝ Tesla-ի թողարկած բոլոր մեքենաները՝ այդ թվում նաեւ Model 3-ը,  կթողարկվեն նոր համակարգով: Ինքնակառավարվող համակարգով մեքենան զինված է 360 աստիճան տեսադաշտ ունեցող եւ 250 մետր շառավղով ութ տեսախցիկներով, ինչպես նաեւ՝ 12 ուլտրաձայնային կատարելագործված սենսորներով եւ ֆրոնտալ ռադարով, որն ի վիճակի է ստաբիլ աշխատել՝ անկախ եղանակային պայմաններից: Նոր համակարգով աշխատելու համար Tesla-ն թարմացրել է մեքենայի համակարգիչը՝ հզորացնելով այն 40 անգամ:
Ինչպես նշում են ընկերությունում, նոր համակարգը ապահովում է ավելի բարձր անվտանգության մակարդակ՝ քան վարորդը:
Ընկերության տնօրեն Էլոն Մասկը խոստանում է մոտակա ժամանակում ներկայացնել Tesla նոր մեքենաների տեսագրությունը քաղաքային միջավայրում երթեւեկելիս:
Ասուլիսի ժամանակ Մասկը նշել է, որ 2017 թվականի վերջին Tesla մեքենաները կկարողանան առանց վարորդի որեւէ մասնակցության երթեւեկել Նյու Յորքից Լոս Անջելես: Նրա խոսքով մրցակից ընկերությունները նման հնարավորություններ կներկայացնեն միայն 2019 կամ 2021 թվականներին:
Հիշեցնենք, որ 2016 թվականի տեղի էր ունեցել Tesla  մեքենայի մասնակցությամբ մահվան ելքով առաջին վթարը:  2016 թվականի մայիսին Ֆլորիդայում մեքենան, չհասցնելով արգելակել, մտել էր բեռնատարի տակ: 40-ամյա վարորդ Ջոշուա Բրունը տեղում մահացել էր: Վթարի պատճառը դեռ պարզված չէ, սակայն մասնագետները պնդում են, որ մեքենան անթույլատրելի արագությամբ է երթեւեկելիս եղել: Ներկա պահին ԱՄՆ-ում դեռ շարունակվում է ՃՏՊ-ի հետաքննությունը:

Производитель электромобилей Tesla Motors отныне полностью оснастит все свои новые машины автономной системой автопилота. Об этом говорится в сообщении компании.
Начиная с 20 октября все автомобили Tesla будут выпускаться с новой системой, в том числе и Model 3. Новая система автономного автопилота включает в себя восемь камер с 360-градусным обзором на расстоянии до 250 метров, а также 12 усовершенствованных ультразвуковых сенсоров и фронтальный радар, который сможет стабильно работать независимо от погодных условий. Для работы с новым оборудованием Tesla обновил бортовой компьютер, повысив его мощность в 40 раз.
В компании отмечают, что новая система гарантирует более высокий уровень безопасности, чем может обеспечить водитель.
Глава компании Элон Маск пообещал в ближайшее время представить видео нового автомобиля Tesla в сложной городской среде.
На конференции 19 октября Маск отметил, что к концу 2017 года автомобили Tesla смогут проехать из Нью-Йорка в Лос-Анджелес без какого-либо участия водителя. По его словам, конкуренты компании продемонстрируют такие возможности только к 2019 или 2021 году.
Напомним, что в мае 2016 года произошел первый инцидент с летальным исходом с участием автопилота Tesla. В мае 2016 года во Флориде автомобиль не успел затормозить и попал под грузовой прицеп. 40-летний водитель Джошуа Браун (Joshua Brown) скончался на месте. Причина аварии не установлена, но следователи утверждают, что автомобиль ехал с превышением допустимой скорости.