Հոկտեմբերի 20-ին` ժամը 23:00-23:30 ընկած ժամանակահատվածում, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արեւելյան եւ հարավային ուղղություններում հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներփաթանցման փորձեր:
ԼՂՀ ՊԲ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշել են ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը եւ կորուստներ պատճառելով հետ շպրտել իրենց ելման դիրքեր:
Դիվերսիոն խմբին դիմագրավելու ընթացքում ՊԲ-ն կորուստներ չի ունեցել:
Բացի դիվերսիոն ներթափանցման փորձերից հակառակորդը հոկտեմբերի 20-ի լույս 21-ի գիշերը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 50 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է շուրջ 2800 կրակոց: Հարավային ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաեւ ԴՇԿ տիպի խոշոր տրամաչափի գնդացիր (200 կրակոց):
ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակում են լիարժեք վերահսկողություն պահպանել առաջնագծում եւ պատրաստ են կանխարգելել հակառակորդի ցանկացած սադրիչ գործողություն` հասցնելով ցավոտ հարված:

STEPANAKERT. – The adversary launched diversionary penetration attempts on Thursday between 11pm and 11:30pm, in easterly and southerly directions of the line of contact between the Karabakh and Azerbaijani opposing forces.
The Nagorno-Karabakh Republic Ministry of Defense (NKR/Artsakh MOD) news service informed about the aforesaid.
The NKR Defense Army informed Armenian News-NEWS.am that the Defense Army vanguard units, however, detected the Azerbaijani special forces’ advance in timely fashion, and drew them back to their original positions, and also caused them to suffer casualties.
The Defense Army, on the other hand, suffered no losses while confronting the diversionary teams.
Aside from these diversionary penetration attempts, the adversary also violated the ceasefire more than 50 times along the line of contact, from late Thursday night to early Friday morning.
During this time the Azerbaijani armed forces fired around 2,800 shots toward the Armenian position-holders, and by way of various caliber weapons.
In addition, the adversary fired 200 shots from large-caliber machine guns, in a southerly direction of the line of contact.
But the NKR Defense Army vanguard units continue to have full control over the frontline, and they stand ready to prevent any provocative action by—and dealing a painful blow to—the Azerbaijani side.