Հայաստանում սկսվել է մրգային կորիզներից յուղերի արտադրություն: Երեւանում կայացած «ՀայԱրտԷքսպո» ցուցահանդեսի ժամանակ «Թության» ընկերության հիմնադիր Սամվել Հունանյանը NEWS.am-ին ասաց, որ ընկերությունը ներքին շուկայում արդեն եւ՛ յուղ է թողարկում, եւ՛ այն ճզմելուց հետո առաջացած նստվածքը՝ որպես կոսմետիկ միջոց: Իսկ յուղն օգտագործվում է եւ՛ կոսմետիկայում, եւ՛ խոհարարության մեջ:
Պատրաստի արտադրանքի արժեքը բավական բարձր է, այն արտադրելը դժվար է: Կորիզները կարելի է մեքենայով կոտրել, բայց միջուկը կեղեւից ձեռքով է առանձնացվում: «Առայժմ այնպիսի սարքավորում չկա, որպեսզի լավ առանձնացնի: Ահա եւ, ստիպված ենք ամեն ինչ հին մեթոդներով անել: Այժմ աշխատում ենք ծիրանի, դեղձի եւ խաղողի կորիզներով: Գնում ենք գինու եւ պահածոների գործարաններից: Ե՛վ նրանց համար է լավ (իրենց թափոնն ենք վերցնում), եւ՛ մեզ համար»,- նշեց Հունանյանը:
Նրա խոսքով՝ միջազգային շուկաների համար ստիպված են պայքարել. այնտեղ վաղուց են ծանոթ եւ գնահատում արաբական երկրների արտադրողներին: «Սակայն հույս ունեմ, որ կստացվի: Կփորձենք նաեւ Ռուսաստան արտահանել»,- հավելեց «Թության» ընկերության հիմնադիրը:
«Փաստ». Հունիսի 1-ից՝ նոր «անակնկալ» Վրաստան մեկնողների համար. զգալի տուգանք է նախատեսված
Հակառակ դեպքում յուրաքանչյուր չապահովագրված անձի համար կիրառվելու է տուգանք 300 լարիի չափով...
ԷՖԵՍ ապահովագրական ընկերությունը 2024թ. մայիսի 29-ին կամփոփի իր գործունեության 9 ամիսը
21 տարի անց հայաստանյան ֆինանսական շուկայում դարձյալ գործում է ԷՖԵՍ ապահովագրական ընկերությունը...
Պապոյանը Ավստրալիայի դեսպանի հետ քննարկել է առևտրատնտեսական կապերի ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր
Ի թիվս այլ հարցերի նախարարը դեսպանին ներկայացրել է նաև ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն ու դրա կարևորությունը մեր երկրի համար...

В Армении наладили выпуск масла из фруктовых косточек. Как заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am на выставке «АрмПродэкспо» в Ереване основатель компании «Тутян» Самвел Унанян, на внутреннем рынке компания уже выпускает и масло, и осадок его выжимки, как косметическое средство. А само масло используется и в косметике, и в кулинарии.
Стоимость готового продукта довольно высока, производить его трудно. Дробить косточки можно машиной, но скорлупу от сердцевины отделяют вручную. «Нет пока такого оборудования, чтобы хорошо отделяло. Вот и приходится всё делать по-старому. Сейчас работаем с косточками абрикоса, персика и винограда. Закупаем у винных и консервных заводов. И им хорошо (отходы у них берём), и нам», - отметил Унанян.
По его словам, за международные рынки придётся побороться: здесь давно знают и ценят производителей из арабских стран. «Но надеюсь, получится. Попробуем вывозить и в Россию», - добавил основатель компании «Тутян».