Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը հապշտապ հանդիպումներ է կազմակերպում, որպեսզի փորձի փրկել Եվրամիության եւ Կանադայի միջեւ առեւտրի ազատ գոտու մասին համաձայնագիրը (СЕТА): Այս մասին Շուլցը գրել է իր Twitter-ում:
Շուլցն առանձին բանակցություններ է նախատեսում Կանադայի առեւտրի նախարար Խրիստա Ֆրիլանդի եւ Բելգիայի տարածաշրջանի ղեկավար Վալոնիա Պոլոմ Մագնետոմի հետ: «Մենք չենք կարող կանգ առնել վերջին մղոնի վրա»,- գրել է Շուլցը:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 21-ին Ֆրիլանդը հայտարարել է Վալոնիայի հետ բանակցությունների ավարտի եւ տապալման մասին, վերջինը արգելափակել էր ԵՄ-ի եւ Կանադայի միջեւ առեւտրի ազատ գոտու մասին համաձայնագի ստորագրումը:

Президент Европарламента Мартин Шульц созывает срочные встречи, чтобы попытаться спасти соглашение о зоне свободной торговли между Евросоюзом и Канадой (СЕТА). Об этом Шульц написал в своем Twitter.
Шульц планирует отдельные переговоры с министром торговли Канады Христей Фриланд и главой бельгийского региона Валлония Полом Магнеттом. «Мы не можем останавливаться на последней миле», - написал Шульц, передает «Европейска правда»
Напомним, 21 октября министр торговли Канады Христя Фриландзаявила о конце и провале переговоров с бельгийским регионом Валлонией, который заблокировал подписание соглашения о ЗСТ между ЕС и Канадой.
Ранее сообщалось, что парламент бельгийского региона Валлониярешил не предоставлять правительству Бельгии право на подписание соглашения о торгово-экономическом сотрудничестве ЕС и Канады (CETA).