WikiLeaks-ի գաղտնազերծված նյութերը ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանը փորձում է ազդեցություն ունենալ ԱՄՆ քաղաքականության վրա: WikiLeaks-ի կայքում էլեկտրոնային նամակագրության վերանայումից հետո Ամերիկայի Հայկական ասամբլեան հայտնաբերել է Արտասհմանյան այնպիսի երկրներից, ինչպիսին Ադրբեջանն է, Արտասահմանյան գործակալների գրանցման օրենքին (Foreign Agents Registration Act — FARA) ենթակա գործակալների միջոցով նվիրատվությունների օրինականացումը քննարկող ընկերության աշխատակիցների նամակագրությունը:
Օրենքի համաձայն՝ այդ անձինք պետք է պարբերաբար հաշվետվություն ներկայացնեն արտասահմանյան կառավարությունների հետ փոխհարաբերությունների, նաեւ գործունեության, տարբեր միջոցառումների աջակցության համար տրամադրվող եւ վճարվող գումարների մասին:
Նախկինում Ասամբլեան մտահոգություն է հայտնել այնպիսի խմբերի պոտենցիալ հանցավոր գործունեության վերաբերյալ, որոնք կապ ունեն Թուրքիայում եւ Ադրբեջանում արտասահմանյան կազմակերպությունների հետ: Դրանից զատ, ԱՄՆ Կոնգրեսի էթիկայի վարչությունը եւ Նեկայացուցիչների պալատի էթիկայի կոմիտեն այն եզրակացության են հանգել, որ Կոնգրեսի 9 անդամներ եւ նրանց աշխատակազմի ավելի քան 20 ներկայացուցիչներ ուղեւորություններ են կատարել, որոնց դիմաց վճարել են Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի արտասահմանյան ընկերությունները:
«Ադրբեջանի ռազմավարությունն այն է, որ ազդի ԱՄՆ քաղաքական գործիչների վրա՝ այն դեպքում, երբ Ալիեւի ռեժիմը շարունակում է իր քաղաքացիներին զրկել հիմնարար իրավունքներից եւ ազատություններից»,- նշել են Ասամբլեայից:

Материалы, рассекреченные WikiLeaks показывают, что Азербайджан пытается оказывать влияние на политику США. После просмотра электронной почты на сайте WikiLeaks, в Армянской ассамблее Америки (ААА) обнаружили переписку между сотрудниками кампании, обсуждающих законность принятия пожертвований от иностранных государств, таких как Азербайджан, со стороны агентов, подпадающих под Закон об обязательной регистрации иностранных агентов (Foreign Agents Registration Act — FARA).
Согласно закону, эти лица должны периодически представлять отчет о взаимоотношениях с иностранными правительствами, а также о деятельности, поступлениях и выплатах в поддержку разных мероприятий.
Ассамблея ранее выразила обеспокоенность по поводу потенциально незаконной деятельности групп, имеющих связи с иностранными организациями в Турции и Азербайджане. Кроме того, Управление по этике Конгресса США и Комитет Палаты представителей по этике пришли к выводу, что 9 членов Конгресса и более 20 представителей их аппарата совершили поездки, оплаченные иностранными корпорациями в Азербайджане и Турции.
«Стратегия Азербайджана заключается в том, чтобы влиять на политиков США, в то время как режим Алиева продолжает лишать своих граждан основных прав и свобод»,-  отмечают в Ассамблее.