New World Hackers անունով հաքերների խումբն իր վրա է վերցրել Dyn ինտերնետ-ծառայությունների պրովայդերի նկատմամբ կիբերհարձակումների պատասխանատվությունը, ինչը հանգեցրել է այնպիսի խոշորագույն կայքերի աշխատանքի խափանումների, ինչպիսիք են Twitter-ը, Reddit-ը, Spotify-ն եւ այլն։
Հաքերները Associated Press-ին պատմել են, որ կազմակերպել են DDoS հարձակումներ։
«Մենք դա արել ենք, որպեսզի գրավենք ՀԴԲ-ի ուշադրությունը, նաեւ ցույց տանք մեր հզորությունը»,-համացանցի միջոցով կապի ժամանակ գործակալությանն ասել են խմբի անդամները։
Նրանց խոսքով, իրենց խմբի ավելի քան 10 անդամներ մասնակցել են հարձակմանը։ Ներկայումս անհնար է հաստատել հաքերների այդ հայտարարության իրավացիությունը։
Dyn ընկերությունում նշել են, որ իրենք որեւէ հաղորդագրություն չեն ստացել այն մասին, թե ով է պատասխանատու հարձակման համար, սակայն իրավապահների հետ աշխատում են նրանց ինքնությունը բացահայտելու ուղղությամբ։

Члены хакерской группы, называющей себя New World Hackers, взяли ответственность за кибератаки на провайдера интернет-услуг Dyn, что привело к сбоям в работе крупнейших сайтов, таких как Twitter, Reddit, Spotify и многих других.
Хакеры рассказали Associated Press, что организовали DDoS-атаки: несколько компьютеров — ботнетов, объединенных в единую сеть, отправляли на сервера Dyn данные с общей скоростью около 1,2 терабита в секунду.
«Мы это делали не для того, чтобы привлечь внимание ФБР, только проверить нашу мощь», — сказали агентству два члена группы при переписке в личных сообщениях в твиттере.
По их словам, более 10 членов группы принимали участие в атаке. В настоящее время невозможно подтвердить эти заявления хакеров.
В компании Dyn сказали, что они не получали каких-либо сообщений о том, кто ответственен за атаку, но работают над установлением их личностей вместе с правоохранителями,  передает Gazeta.