Վիետնամի ոստիկանությունը 230 անձի է որոնում, որոնք կիրակի փախել են Դոնգնայ նահանգի թմրամոլների համար նախատեսված վերականգնողական կենտրոնից: Այս մասին գրում է ՌԻԱ Նովոստին՝ վկայակոչելով AP-ն:
Ընդհանուր առմամբ, կենտրոնից 562 մարդ է փախել, ոստիկանությանը հաջողվել է բռնել 332-ին: Վերականգնողական կենտրոնում ավելի քան 1.4 հազար թմրամոլ է բուժվում:
Գործակալության տվյալներով՝ Վիետնամում շուրջ 200 հազար թմրամոլ կա: Երկրում նրանց համար մեկ կամ երկու տարի ժամկետով վերականգնողական ծրագրեր կան, որի ընթացքում հիվանդներն ուսում են ստանում, ֆիզիկական աշխատանքով զբաղվում եւ ծանոթանում կոմունիստական գաղափարախոսությանը:

Vietnamese police were searching for 230 drug addicts escaping from a rehabilitation center in Dong Nai province, southern Vietnam on Sunday, NY Times reported quoting AP.
http://www.nytimes.com/aponline/2016/10/24/world/asia/ap-as-vietnam-drug-addicts.html?_r=0
As deputy director of labor department Ho Van Loc said, the breakout on Sunday night was started by two inmates and eventually 562 inmates, including 58 women, escaped. But the police have recaptured 332 inmates and were searching for the others, he said.
According to some data, there are an estimated 200,000 drug addicts in Vietnam, many of them heroin users. The rehabilitation programs in Vietnam, which combine education, communist ideology and physical labor for one to two years, have a high failure rate, with more than 90 % of the addicts relapsing within five years.