Հայսատանի Կենտրոնական բանկը նախատեսում է հետագայում դերիվատիվներով գործարքների ռեեստր ստեղծել: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 24-ին, խորհրդարանում հայտարարել է  Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Ներսես Երիցյանը՝ ներկայացնելով «Արժեթղթերի շուկայի մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը եւ կից օրինագծերը:
Օրենսդրական առաջիկա փոփոխություններով Հայաստանում ֆինանսական հաշվետվողականության միջազգային ստանդարտներ (IFRS) կներդրվեն  դերիվատիվներով գործարքների համար: Դրանց շահույթը կհարկվի, իսկ վնասը կհաշվանցվի շահութահարկի բազայից: Սա թույլ կտա ֆյուչերսների, ռեպոյի եւ սվոպի շուկայական համարժեք գներ ձեւավորել, այլ ոչ թե հարկերից խուսափելու համար դրանք աղավաղել:
Դրանից զատ, գործող օրենսդրությամբ ֆինանսական գործիքներով գործարքներն ազատված են ԱԱՀ-ից: Սա պետք է տարածել նաեւ դերիվատիվային առեւտրի վրա: «Այդ նպատակով մենք ցանկանում ենք դիրիվատիվների միասնական ռեեստր ստեղծել: Այդպիսով Կենտրոնական բանկը, որպես ֆինանսական կարգավորող, ավելի հեշտ կկատարի այդ գործարքների հաշվառումը»,- պարզաբանել է Երիցյանը:

В будущем Центробанк Армении собирается создать реестр для сделок с деривативами. Об этом заявил в парламенте 24 октября зампред Центробанка республики Нерсес Ерицян, представляя проект изменений в законе «О рынке ценных бумаг» и сопутствующие законопроекты.
Предстоящие законодательные изменения внедрят в Армении международные стандарты финансовой отчётности (IFRS) в части сделок по деривативам. Прибыль с них будет облагаться налогом, а убыток – вычитаться из базы налога на прибыль. Это позволит формировать адекватные рыночные цены на фьючерсы, репо и свопы, а не искажать их для уклонения от налогов.
Кроме того, в теперешнем законодательстве сделки по финансовыми инструментам освобождены от НДС. Это же освобождение нужно распространить и на торговлю деривативами. «Для этого мы и хотим создать единый реестр деривативов. Освобождение от НДС можно будет получить только со сделок в реестре. Таим образом, Центробанку, как финансовому регулятору, будет легче вести учёт этих сделок», - пояснил Ерицян.