2012-ին սոմալացի ծովահենների կողմից պատանդառված եւ միայն օրերս ազատ արձակված նավաստիները ստիպված են եղել առնետներ ուտել, որպեսզի սովամահ չլինեն, «ԲԻ ԲԻ ՍԻ»-ին պատմել է ազատ արձակված նավաստիներից մեկը։ «Նրանք մեզ միայն ջուր էին տալիս։ Մենք առնետներ էինք ուտում։ Անտառում էինք պատրաստում եւ ուտում»,- պատմել է BBC–ին ֆիլիպինցի Արնել Բալբերոն, որը պատանդառված նավաստիներից մեկն է։ «Մենք ամեն ինչ ուտում էինք, երբ սոված ես՝ ամեն ինչ էլ ուտում ես»,- հավելել է նա։
26 նավաստի՝ այդ թվում ֆիլիպինցիներ, կամբոջացիներ, ինդոնեզացիներ, վյետնամցիներ ո ւ թայվանցիներ, առեւանգվել էին 2012 –ին «Նաեմ 3» ձկնորսական նավթի գրավման ժամանակ ՝ Սեյշելյան կղզիներից հարավ։
Նավթը գրաված սոմալացի ծովահենները փրկագին էին պահանջել նավաստիների համար, բայց բանակցությունները երեք տարի ձգձգվել են, ու այդ ընթացքում պատանդներին պահել են Սոմալիի անտառներում։
Նավաստիներից մեկը պատմել է, որ ծովահենները իրենց նաեւ դեղ չէին տալիս, ինչի հետեւանքով նրանցից երկուսը հիվանդությունից մահացել էին։ Եվս մեկ նավաստու էլ սպանել էին նավը գրավելու ժամանակ։
Պատանդներին ազատ են արձակել անցած հանգստյան օրերին։ Թայվանի արտգործնախարարության տվյալներով, դա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ նավի սեփականատերը ի վերջո վճարել է փրկագինը, սակայն թե ինչ գումար է դա եղել՝ չեն մանրամասնում։
Եղբայրներով ծեծել են տաքսու վարորդին, վնասել մեքենան. Նրանցից մեկը դանակահարել է տաքսու կին ուղեւորին
Կենցաղային հարցերի շուրջ վիճաբանությունն ավարտվել էր դանակահարությամբ. կան ձերբակալվածներ...
Գորիսում 3 անձի նկատմամբ մահափորձի վարույթով հետախուզվող տղամարդը հայտնաբերվել և կալանավորվել է. ՔԿ
Բերման ենթարկված հետախուզվողի մոտ ծալովի դանակ է հայտնաբերվել
ՆԳՆ ոստիկանության ՊԾ գնդի 4-րդ գումարտակի ծառայողները...
Աբովյանում երկու կողմից փակել են մեքենայի ճանապարհը, խմբով հարձակվել ու ծեծել վարորդին, կրակել նրա ուղղությամբ. ՔԿ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում շարունակվում...
Քանաքեռավանի գազալցակայանում պայթյունի հանգամանքները պարզվում են քրվարույթի շրջանակում. ՔԿ-ն մանրամասնում է

Группа моряков, захваченных сомалийскими пиратами, была вынуждена есть крыс, чтобы спастись от голода, пока их держали в заложниках в ожидании выкупа, рассказал Би-би-си один из освобожденных матросов. «Они давали нам только немного воды. Мы ели крыс. Да, готовили их в лесу», - рассказал BBC филиппинец Арнель Бальберо, находившийся среди захваченных моряков. «Мы ели все. Когда ты голоден - ты ешь», - добавил он.
Группа из 26 моряков, среди которых были выходцы с Филиппин, из Камбоджи, Индонезии, Вьетнама и Тайваня, была похищена в 2012 году при звахвате рыболовецкого судна "Наэм 3" к югу от Сейшельских островов.
Захватившие корабль сомалийские пираты потребовали выкуп за моряков, но переговоры затянулись на три года, в течение которых заложников держали в лесистой местности в Сомали.
Как рассказал один из моряков, пираты также не давали своим пленным лекарств, что привело к смерти двоих из них от болезней. Еще один моряк был убит во время захвата судна пиратами.
Заложников освободили в минувшие выходные. По сообщению тайваньского министерства иностранных  дел, это произошло после того, как собственник корабля в конце концов заплатил выкуп, однако его сумма не называется.