57 տարեկանում սրտի նոպայից մահացել է բրիտանացի երգիչ, Dead or Alive խմբի մենակատար Փիթ Բերնսը, հայտնել են արտիստի ներկայացուցիչները, փոխանցում է BBC–ն։
Բերնսը հայտնի է դարձել 1985 –ին You Spin Me Round սինգլի թողարկումից հետո, որը առաջատար դիրքեր էր զբաղեցրել համաշխարհային երաժշտական հիթ շքերթներում։
Բերնսը սկանդալային հռչակ էր ձեռք բերել իր էքսցենտրիկ բեմական կերպարի շնորհիվ, որում գերազանցում էին անդրոգինային գծերը։ Արտաքինը փոխելու համար Բերնսը դիմել էր պլաստիկ վիրաբույժների օգնությանը։ 2007-ին երգիչը հայտարարել է, որ մտադիր է դատի տալ վիրաբույժին՝ շրթերը սխալ վիրահատելու համար։
Բերնսը նաեւ հայտնել էր, որ մեկ այլ բրիտանացի հանրահայտ երգիչ Բոյ Ջորջը կրկնօրինակել է իր կերպարը։
Երաժշտական կարիերայից բացի Փիթ Բերնսը մասնակցել է մի քանի հանրահայտ բրիտանական ու ամերիկյան ռեալիթի շոուների։

Британский певец, солист группы Dead or Alive Пит Бернс скончался в возрасте 57 лет после сердечного приступа, сообщили представители артиста, передает BBC
Бернс прославился в 1985 году после выхода сингла «You Spin Me Round», занявшего лидирующие места в музыкальных чартах по всему миру.
Бернс получил скандальную известность благодаря постоянно меняющемуся эксцентричному сценическому образу, в котором преобладали андрогинные черты. Для изменения внешности
Бернс обращался к помощи пластических хирургов. В 2007 году певец объявил о намерении подать в суд на хирурга за неправильно проведенную операцию на губах.
Бернс также заявлял, что его образ скопировал другой популярный британский певец - Бой Джордж.
Помимо музыкальной карьеры Пит Бернс был участником нескольких популярных британских и американских реалити-шоу.