«Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» խաղի աշխարհի 14-րդ առաջնությունն այս տարի առաջին անգամ կանցկացվի Հայաստանում՝ նոյեմբերի 12-ին եւ 13-ին, Ծաղկաձոր քաղաքում։ Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 25-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է առաջնության կազմկոմիտեի համանախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ հավելելով, որ աշխարհի առաջնությունն անցկացվելու է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո։
«Անցյալ տարի Հայաստանը նվաճեց իրավունքը անցկացնել առաջնությունը մեր երկրում: Գաղտնիք չէ, որ ինտելեկտուալ շարժումը Հայաստանում մեծ արմատներ ունի եւ այդ խորը արմատները Հայաստանում դեռեւս 80-ականներից են գալիս: Հայ գիտակները պատվով հանդես են եկել եւ ԱՊՀ, եւ համաշխարհային շրջանակներում: Այս ասպարեզում Հայաստանի ինտելեկտուալ ճանաչման տրամաբանական շարունակությունն է աշխարհի առաջնության կազմակերպումը վերապահելու պատիվը: Մենք մեկ տարի է ինչ կազմկոմիտեով աշխատում ենք, համագործակցում ենք Հայաստանի գիտակների ասոցիացիայի հետ»,-նշեց Աշոտյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանը, որպես կազմակերպիչ երկիր, այս տարի հրավիրել է նաեւ Ադրբեջանին. «Մենք երաշխավորել ենք նրանց անվտանգությունը, ի տարբերություն իրենց, որ մշտապես հայտարարություն են քարոզում, մենք նման բաներ չենք անում: Սակայն նրանք հրաժարվեցին գալ: Նշեմ, որ երբ առաջնությունն անց էր կացվում Ադրբեջանում, նրանք մերոնց չէին հրավիրել»:

В армянском курортном городе Цахкадзор 12 – 13  ноября пройдет 14-ый Чемпионат мира по интеллектуальной игре «Что? Где? Когда?». Турнир состоится в Армении впервые. С таким заявлением на встрече с журналистами 25 октября выступил  сопредседатель Оргкомитета первенства Армен Ашотян, отметив при этом, что Чемпионат мира по «Что? Где? Когда» пройдет под высоким патронатом президента Армении Сержа Саргсяна.
«Армения получила право на проведение этого чемпионата в прошлом году. Не секрет, что интеллектуальное движение в нашей стране имеет глубокие корни, которые идут еще с 80-ых годов. Армянские знатоки с честью выступали как на первенствах СНГ, так и мира. И решение о проведении чемпионата мира именно у нас – продолжение логического интеллектуального признания Армении. Оргкомитет уже год проводит соответствующие работы, мы сотрудничаем с Ассоциацией знатоков Армении», – отметил Ашотян.
По его словам, Армения, как страна-организатор, пригласила на Чемпионат мира по «Что? Где? Когда» и азербайджанские команды. «Мы предоставили им гарантии безопасности, однако они отказались от участия в турнире. Отмечу, что когда Чемпионат мира по ЧКГ проводился в Азербайджане, они нас и не пригласили», – подчеркнул Армен Ашотян.
Отметим, что в Чемпионате мира по «Что? Где? Когда» в Цахкадзоре примут участие 56 команд из 24 стран мира.