ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունը կոչ է արել ընդլայնել խաղաղ բանակցություններին կանանց մասնակցությունը ու նաեւ ամրապնդել նրանց պաշտպանությունը զինված հակամարտություններում։
«Նայեք Սիրիայի կամ Եմենի վերաբերյալ բանակցությունների լուսանկարները։ Բանակցային սեղանի շուրջ պատվիրակության կազմում լավագույն դեպքում մեկ կին է։ Եվ սա այն դեպքում, երբ կանայք ու աղջիկները շարունակում են տուժել խտրականություններից, որը խորանում է հակամարտությունների պայմաններում, դառնում են ծայրահեղական խմբավորումների, այդ թվում ԻՊ-ի ու «Բոկո Հարամի» իրագործած դաժան հանցագործությունների զոհերը»,- հայտնել է Բան Կի Մունը ՄԱԿ ԱԽ նիստի ժամանակ։
Բան Կի Մունը շեշտել է, որ ըստ վերջին հետազոտությունների՝ բանակցային սեղանի շուրջ կանանց ներկայության շնորհիվ խաղաղ համաձայնագրերը 35 տոկոսով ավելի ամուր են լինում, քան առանց նրանց մասնակցությամբ կնքվածները։
ՄԱԿ ԱԽ-ի բաց նիստն այսօր նվիրված է «Կանայք ու խաղաղությունն ու անվտանգությունը» թիվ 1325 բանաձեւի կատարման ընթացքին։

The UN Secretary General Ban Ki-moon has called for expanding women's participation in peace negotiations and increasing their protection in armed conflicts. "Together, we have put in place some solid foundations for shared progress – which we must build on by working even harder to empower women, engage youth and uphold human rights for all. But we have also suffered enormous heartbreak -including unresolved conflicts causing immense suffering throughout the troubled Middle East, South Sudan, the Sahel and beyond," said Ban Ki-moon, the UN
Ban Ki-moon stressed, that according to recent studies, presence of women at the negotiating table makes peace agreements 35% stronger than those reached without their participation. The UN Security Council's open session today is devoted to the implementation of resolution 1325 "Women and peace and security."