ՄԱԿ-ը հաղորդագրություններ է ստացել այն մասին որ ԻՊ խմբավորման զինյալները հաշվեհարդար են տեսնում խաղաղ բնակիչների նկատմամբ Մոսուլի շրջակայքում, որի վրա գրոհել է Իրաքի բանակը՝ արևմտյան կոալիցիայի աջակցությամբ, հայտնում է BBC–ն։
Ծայրահեղականների գազանությունների մասին հաղորդագրություններ է ստացել ՄԱԿ մարդու իրավունքների հարցերով հանձնակատարի վարչությունը։ Զինյալների զոհերի շրջանում կան նաև երեխաներ։ Եվ այսպես, Սաֆինա գյուղում սպանվել է 15 խաղաղ բնակիչ, իսկ նրանց մարմինները գետն են նետվել։ Մեկ այլ դեպքում վեց խաղաղ բնակիչների կապել են մեքենային, որը նրանց քարշ է տվել փողոցով մեկ։ Հայտնի չէ՝ նրանք ողջ են մնացել, թե ոչ։
Մարդու իրավունքների հարցերով հանձնակատարի վարչությունում նաև հայտնել են, որ ըստ նոր տեղեկությունների՝ խաղաղ բնակիչներին որպես կենդանի վահան են օգտագործում։

В ООН поступили сообщения о том, что боевики экстремистской группировки «Исламское государство» устраивают расправы над мирными жителями в районе Мосула, который штурмует армия Ирака при поддержке западной коалиции, передает BBC
Сообщения о зверствах экстремистов поступили в управление комиссара ООН по правам человека. Среди жертв боевиков есть дети. Так, в деревне Сафина, как сообщается, были убиты 15 мирных жителей, а их тела сброшены в реку. В другом случае шестеро мирных жителей были привязаны к автомобилю, который протащил их по улице. Выжили ли они, не сообщается.
В управлении комиссара по правам человека также заявили, что получают новые сообщения об использовании мирных жителей в качестве живого щита.