Ղրղզստանի նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաեւն այսօր՝ հոկտեմբերի 26-ին, հրամանագիր է ստորագրել երկրի կառավարության պաշտոնաթողության մասին: Այս մասին հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Որոշումը պայմանավորված է խորհրդարանական կոալիցիայի կարգավիճակը կորցնելու վերաբերյալ հայտարարությամբ. կոալիցիան կազմվել էր պատգամավորական չորս խմբակցությունների համաձայնագրով: Հրամանագրի համաձայն՝ վարչապետի, փոխվարչապետի, կառավարության անդամների եւ վարչական գերատեսչությունների ղեկավարների պաշտոնները զբաղեցնող անձանց հանձնարարվել է շարունակել պարտականությունների կատարումը մինչեւ կառավարության նոր կազմի նշանակումը:
Այսօր՝ ավելի վաղ խորհրդարանի նիստում խորհրդարանական մեծամասնության ղեկավար, «Ղրղզստան» խմբակցության առաջնորդ Կանատ Իսաեւը հայտարարել է, որ «խորհրդարանական մեծամասնության կոալիցիան իր կարգավիճակը կորցրել է հոկտեմբերի 24-ին իր կազմից Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության դուրս գալու պատճառով»: Նա ընդգծել է, որ այդպիսով չորս խմբակցությունների ղեկավարների միջեւ ստորագրված համաձայնագիրը դադարել է գործել
Իշխող Սոցիալ-դեմոկրատների կուսակցությունը խորհրդարանական կոալիցիայի կազմից դուրս է եկել հոկտեմբերի 24-ին: Կուսակցությունը մյուս խմբակցությունների անդամներին մեղադրել է նախկին նախագահներ Ասկար Ակաեւի եւ Կուրմանբեկ Բակիեւի հետ կապեր ունենալու մեջ:

Президент Киргизии Алмазбек Атамбаев в среду, 26 октября, подписал указ об отставке правительства страны. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Решение принято в связи с официальным объявлением об утрате статуса парламентской коалиции, сформированной на основе соглашения между четырьмя депутатскими фракциями. Согласно указу, лицам, занимавшим посты премьер-министра, вице-премьеров, членов правительства и руководителей административных ведомств, поручено продолжать исполнение обязанностей до назначения членов нового состава кабинета.
Ранее в среду на заседании парламента глава парламентского большинства, лидер фракции «Кыргызстан» Канат Исаев заявил, что «коалиция парламентского большинства из-за выхода из ее состава 24 октября фракции Социал-демократической партии (СДПК) потеряла свой статус». Таким образом, подчеркнул он, соглашение, подписанное между лидерами четырех фракций СДПК, «Кыргызстан», «Онугуу-Прогресс», «Ата Мекен» (Родина) перестало функционировать.
Правящая СДПК вышла из состава парламентской коалиции 24 октября. В партии обвинили членов других фракций в связях с бывшими президентами республики Аскаром Акаевым и Курманбеком Бакиевым.