Հոկտեմբերի 26-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Ամփոփելով նախորդ շաբաթների ընթացքում կատարված աշխատանքը՝ մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդգծել է, որ  սահմանադրության նախագծի քննարկումները թեւակոխել են վերջնական ճշգրտումների փուլ:
Տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն՝ վիճարկելի մի շարք դրույթների շուրջ, որի ժամանակ հանձնաժողովի անդամները հանդես են եկել իրենց հիմնավորումներով եւ առաջարկներով: Հանձնաժողովն առաջիկա օրերին կշարունակի աշխատանքային քննարկումները՝ սահմանադրական բարեփոխումների նախագիծը նոյեմբերի առաջին օրերին հրապարակելու մտադրությամբ:
Հիշեցնենք, որ սահմանված կարգի համաձայն սահմանադրական բարեփոխումների նախագիծը հանարապետության նախագահին պետք է ներկայացվի մինչեւ ս.թ. նոյեմբերի 20-ը, ինչին նախորդելու են հանրային քննարկումները:

Состоялось заседание комиссии по подготовке конституционных реформ при президенте Нагорно-Карабахской Республики.
Подводя итоги проделанной ранее работы, спикер НС НКР, председатель комиссии Ашот Гулян подчеркнул, что подготовка конституционных реформ вышла на заключительный этап.
Состоялся обмен мнениями по ряду спорных положений. В ближайшие дни комиссия продолжит обсуждения, а проект конституционных реформ планируется опубликовать в первые  дни ноября.
Напомним, что проект должен быть представлен президенту до 20 ноября, этому должны предшествовать общественные обсуждения.