Եվրամիությունը Հայաստանի կարեւորագույն գործընկերներից է՝ ինչպես երկկողմ առեւտրում, այնպես էլ ներդրումների առումով: Այս մասին հոկտեմբերի 27-ին Երեւանում մեկնարկած Եվրամիության «Արեւելյան ներդրումներ 2» ծրագրի գործընկերների ամենամյա համաժողովում հայտարարել է Հայաստանի Առեւտրա-արդյունաբերական պալատի նախագահ Մարտին Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ 2015 թվականին, հանրապետության Մաքսային ծառայության տվյալների համաձայն, ԵՄ անդամ երկրների հետ Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը կազմել է շուրջ 1.2 մլրդ դոլար. հանրապետության ապրանքաշրջանառության ընդհանուր ծավալների շուրջ 25%-ը:
«Վստահ եմ, որ առաջիկա շաբաթվա ընթացքում նախաձեռնության շրջանակում կարեւորագույն միջոցառումները, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ համաձայնագրի կնքման շուրջ բանակցությունները զգալի նշանակություն կունենան Հայաստանի գործարար կապերի եւ տնտեսության զարգացման համար»,- ամփոփել է Մարտին Սարգսյանը:

Европейский союз является одним из важнейших партнеров Армении, как в двусторонней торговле, так и осуществлении инвестиций. Об этом заявил 27 октября председатель Торгово-промышленной палаты Армении Мартын Саркисян, выступая на открытии первой в стране  ежегодной конференции партнеров программы Европейского союза «Восточные инвестиции – 2».
По его словам, в 2015 году, согласно данным Таможенной службы республики, товарооборот Армении со странами ЕС составил около $1,2 млрд.: это около 25% общего объема товарооборота Армении. Программа «Восточные инвестиции – 2», подчеркнул Саркисян, нацелена не только на развитие малых и средних предприятий, но также на содействие бизнес ассоциациям и другим организациям, способствующим развитию бизнеса в Армении. «Уверен, что важнейшие мероприятия в рамках инициативы в ходе предстоящей недели, а также переговоры по заключению соглашения между Арменией и Европейским союзом будут иметь существенное значение в развитии бизнес связей и экономики Армении», - подытожил Мартын Саркисян.