Ադրբեջանի կրթության նախարարության եւ կառավարական «Հանրապետություն» թերթի միջեւ բռնկվել է Ադրբեջանի լրագրության պատմության մեջ աննախադեպ սկանդալ:
haqqin.az-ը հայտնում է, որ թերթի կայքում հրապարակվել էր կրթության նախարար Միքաիլ Ջաբարովի հեղինակային նյութը՝ «Ադրբեջանում կրթության զարգացումն անկախության տարիներին», վերնագրով: 40 հազար նիշով մեծածավալ նյութը մինչեւ հիմա պարբերականի կայքում է «կախված», եւ այն արդեն հասցրել են 32 անգամ կարդալ: Հոդվածում պահպանված է պաշտոնական ոճը, այն լեցուն է վիճակագրական տվյալներով, որոնք ցուցադրում են Ադրբեջանում կրթության զարգացումը:
Սակայն հոդվածի հրապարակումից որոշ ժամանակ անց Կրթության նախարարության կայքում տեղեկություն է հայտնվել, որով ժխտվում է, որ հոդվածի հեղինակը Միքաիլ Ջաբարովն է: ««Հանրապետություն» թերթի 2016 թվականի հոկտեմբերի 27-ի համարում հրապարակվել է «Ադրբեջանում կրթության զարգացումն անկախության տարիներին» հոդվածը, որի հեղինակ է նշված կրթության նախարարը: Նախարարության մամուլի ծառայությունը հայտարարում է, որ տվյալ հոդվածը կապ չունի նախարար Միքաիլ Ջաբարովի հետ, եւ այն պատրաստելիս «Հանրապխետություն» թերթը չի դիմել Կրթության նախարարությանը»,- նշված է նախարարության կայքում հրապարակված լուրում:
Նշենք, որ կառավարական մամուլում նախարարների եւ պաշտոնյաների հետ հարցազրույցների եւ հոդվածների հրապարակումը սովորաբար կողմերի հետ համաձայնեցվում է եւ լույս է տեսնում միայն փաստերի մանրակրկիտ վերստուգումներից հետո: «Հանրապետություն» թերթում նախարարի անունից կեղծ հոդվածի հրապարակումը այն դեպքերից է, որը սովորական շրջանակներից դուրս է:
Հավելենք, որ «Հանրապետություն» թերթի կայքում նշված է, որ թերթի հիմնադիրն է Ադրբեջանի նախագահի գործերի վարչությունը:

Между Министерством образования Азербайджана и правительственной газетой «Республика» разгорелся невиданный в истории азербайджанской журналистики скандал.
Как сообщает haqqin.az, на сайте газеты была опубликована авторская статья министра образования Микаила Джаббарова под заголовком «Развитие образования в Азербайджане в годы независимости». Огромная статья в 40 тысяч знаков до сих пор «висит» на сайте издания и ее уже успели прочесть 32 раза. Статья выдержана в официальном стиле и изобилует статистическими данными, демонстрирующими развитие образования в Азербайджане.
Однако спустя некоторое время после публикации статьи на сайте Минобразования появляется информация, опровергающая авторство Микаила Джаббарова. «В номере газеты «Республика» от 27 октября 2016 года была опубликована статья «Развитие образования в Азербайджане в годы независимости», автором которой указан министр образования Микаил Джаббаров. Пресс-служба Министерства образования заявляет, что данная статья не имеет отношения к министру Микаилу Джаббарову и при ее подготовке газета «Республика» не обращалась в Министерство образования», - говорится в информации, опубликованной на сайте Минобразования.
Отметим, что обычно публикации интервью и статей министров и чиновников в правительственной печати согласуются сторонами и выходят в свет только после тщательной перепроверки фактов. Публикация в газете «Республика» ложной статьи от имени министра образования является случаем, выходящим за рамки обычного.
Также добавим, что на сайте газеты «Республика» указано, что ее учредителем является Управление делами президента Азербайджана.