Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահների Կազանում կայացած հանդիպումից առաջ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների լավատեսությունը փորք ինչ տարօրինակ էր, հաշվի առնելով Բաքվի բացարձակ հակակառուցողական մոտեցումը բանակցային գործընթացին: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը:
Նա ընդգծել է, որ հունիսի 24-ին Կազանի հանդիպումը կրկին ցույց տվեց Ադրբեջանի ոչ կառուցողական մոտեցումը: «Երեք նախագահների կազանյան հանդիպումը ցույց տվեց, որ որքան շատ են զիջման գնում Ադրբեջանին, այնքան նրա ախորժակը բացվում է եւ դա գիտակցում է նաեւ միջազգային հանրությունը: Կարծում եմ, որ մոտ ժամանակներս միջազգային հանրությունը միջոց կգտնի Ադրբեջանին ցույց տալու իր դժգոհությունը: Հնարավորը է, որ դա լինի Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ոտնահարման եւ ժողովրդավարության վիճակի քննադատության տեսքով:
Երկրորդ գործընթացը, որը կարող է հաջորդել կազանյան հանդիպմանը, դա այն է, որ բանակցություններում կրկին ակտիվանա ԱՄՆ-ը, մտածելով, որ ռուսական դիվանագիտությունը արդյունքներ չտվեց»,- նշեց Բոզոյանը:
Նա ուշադրություն հրավիրեց այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանը ակտիվ գործողությունների է դիմել բանակցությունների ձեւաչափը փոխելու համար, որը բացարձակապես չի բխում հայկական կողմի շահերից: «Երեւանը պետք է ամեն կերպ խոչընդոտի Բաքվի այդ պլանների իրականացմանը»,- ամփոփեց փորձագետը:

YEREVAN. – Optimism of co-chairing states of OSCE Minsk group on the eve of Kazan meeting of Armenian, Russian and Azerbaijani presidents was somewhat strange on the basis of absolute non-constructive behavior of Baku regarding negotiations, political scientist Yervand Bozoyan told Armenian News-NEWS.am.
“Kazan meeting of the three presidents showed that the more Armenia compromises, the more Azerbaijanis appetite increases. International community already gets it,” expert told.
Bozoyan believes that international community will find measures to reprove its dissatisfaction towards Azerbaijan. U.S. may become active after Kazan meeting on the ground that Russian domination gave weak results.
Expert stressed that Azerbaijan actively shifts its format of negotiations, which does not come from the interests of Armenian side. Yerevan should prevent Baku from realizing its plan, added the expert.