Իսրայելական ԶԼՄ-ների, մասնավորապես` «Եդիոտ Ահրոնոտ» թերթի համաձայն, այդ երկրի արտգործնախարարը պատրաստ է միջազգային աջակցություն ցուցաբերել Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը:
Ըստ IzRus պորտալի` նման քայլը  մեխանիկորեն կնշանակի համարյա թե հարաբերությունների խզում Ադրբեջանի հետ:
«Այդ հարավկովկասյան պետությունը գործնականում մնում է Իսրայելի միակ ռազմավարական գործընկերը մահմեդական աշխարհում` չնայած  Բաքվի վրա Անկարայի եւ Թեհրանի ճնշումներին: Ավելին, հենց Իսրայելի ԱԳ նախարար Լիբերմանն է համարվում Ադրբեջանի հետ ռազմավարական ալյանսի ճարտարապետներից մեկը»,- գրում է պորտալը:
Ինչպես նշում է IzRus-ը, այդ նույն պատճառով Լիբերմանի գլխավորած «Մեր տունն Իսրայելն է» կուսակցությունն ամեն կերպ արգելափակել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւը կնեսեթի օրակարգ ընդգրկելու ՄԵՐԵՑ-ի, «Քադիմի»  եւ «Լիքուդի» պատգամավորների փորձերը: «Մոտ չորս ամիս առաջ փոխարտգործնախարար Լիբերմանի կուսակից Դանի Այլոնն այդ կապակցությամբ IzRus-ին ասել էր. «Ոչ մի շանս չկա, որ կնեսեթը կճանաչի Հայոց ցեղասպանության բանաձեւը: Դա անհնար է: Մենք չենք կարող հարյուր տարվա վաղեմության  պատմության վիճելի հարցերի պատճառով փչացնել հարաբերությունները մահմեդական աշխարհում մեր ռազմավարական գործընկերոջ` Ադրբեջանի հետ»,- հիշեցնում է պորտալը:
«Բացի այդ, Իսրայելի եւ Հայաստանի հարաբերությունների զարգացմանը խոչընդոտող մյուս պատճառը Երեւանի եւ հայկական սփյուռքի սերտ կապերն են Իրանի եւ արաբական երկրների` մասնավորապես Լիբանանի եւ Սիրիայի հետ»,- ավելացնում է IzRus-ը:

Согласно публикациям в израильских СМИ, в частности, газеты «Едиот Ахронот», глава МИД этой страны готов оказать международную поддержку в вопросе признания Геноцида армян.
Как рассуждает портал IzRus, подобный шаг будет автоматически означать, чуть ли ни разрыв отношений Израиля с Азербайджаном.
«Эта южнокавказская республика остается практически единственным стратегическим партнером Израиля в мусульманском мире, несмотря на давление, оказываемое на Баку со стороны Анкары и Тегерана. Тем более, именно глава МИД Израиля Либерман являлся одним из архитекторов стратегического альянса с Азербайджаном», - пишет портал.
Как отмечает IzRus, по этой причине возглавляемая Либерманом партия «Наш дом Израиль» (НДИ) всячески блокировала попытки депутатов МЕРЕЦ, «Кадимы» и «Ликуда» провести в Кнессете резолюцию о признании армянского геноцида. «Менее четырех месяцев назад замминистра иностранных дел и депутат НДИ Дани Аялон заявил по этому поводу порталу IzRus: «Нет ни единого шанса на то, что Кнессет признает армянский геноцид. Это – невозможно. Мы не можем позволить себе из-за спорных вопросов истории, касающихся событий столетней давности, портить отношения со своим главным стратегическим партнером в мусульманском мире – Азербайджаном», напоминает портал.
«Кроме того, до сих пор одной из главных причин, препятствовавших развитию отношений Израиля с Арменией, помимо опасений «разругаться» с Турцией и Азербайджаном, являлись тесные связи Еревана и значительной части армянской диаспоры с Ираном и арабскими странами, в частности с Ливаном и Сирией», - добавляет IzRus.