Իսրայելական ԶԼՄ-ների, մասնավորապես` «Եդիոտ Ահրոնոտ» թերթի համաձայն, այդ երկրի արտգործնախարարը պատրաստ է միջազգային աջակցություն ցուցաբերել Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը:
Ըստ IzRus պորտալի` նման քայլը  մեխանիկորեն կնշանակի համարյա թե հարաբերությունների խզում Ադրբեջանի հետ:
«Այդ հարավկովկասյան պետությունը գործնականում մնում է Իսրայելի միակ ռազմավարական գործընկերը մահմեդական աշխարհում` չնայած  Բաքվի վրա Անկարայի եւ Թեհրանի ճնշումներին: Ավելին, հենց Իսրայելի ԱԳ նախարար Լիբերմանն է համարվում Ադրբեջանի հետ ռազմավարական ալյանսի ճարտարապետներից մեկը»,- գրում է պորտալը:
Ինչպես նշում է IzRus-ը, այդ նույն պատճառով Լիբերմանի գլխավորած «Մեր տունն Իսրայելն է» կուսակցությունն ամեն կերպ արգելափակել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւը կնեսեթի օրակարգ ընդգրկելու ՄԵՐԵՑ-ի, «Քադիմի»  եւ «Լիքուդի» պատգամավորների փորձերը: «Մոտ չորս ամիս առաջ փոխարտգործնախարար Լիբերմանի կուսակից Դանի Այլոնն այդ կապակցությամբ IzRus-ին ասել էր. «Ոչ մի շանս չկա, որ կնեսեթը կճանաչի Հայոց ցեղասպանության բանաձեւը: Դա անհնար է: Մենք չենք կարող հարյուր տարվա վաղեմության  պատմության վիճելի հարցերի պատճառով փչացնել հարաբերությունները մահմեդական աշխարհում մեր ռազմավարական գործընկերոջ` Ադրբեջանի հետ»,- հիշեցնում է պորտալը:
«Բացի այդ, Իսրայելի եւ Հայաստանի հարաբերությունների զարգացմանը խոչընդոտող մյուս պատճառը Երեւանի եւ հայկական սփյուռքի սերտ կապերն են Իրանի եւ արաբական երկրների` մասնավորապես Լիբանանի եւ Սիրիայի հետ»,- ավելացնում է IzRus-ը:

TEL AVIV. – According to Israeli press publications, particularly Yediot Akhronot newspaper, Israeli FM is ready to support the recognition of the Armenian genocide.
This step may automatically break the relations between Israel and Azerbaijan, IzRus portal quotes.
“This South Caucasus state practically is the only strategic partner of Israel in the Muslim world, despite the pressure made on Baku by Ankara and Tehran. Moreover, Israeli FM Avigdor Lieberman initiated strategic alliance with Azerbaijan,” the portal writes.
As IzRus reports, “Israel Our Home” party leader Lieberman blocked all attempts of the MERETS, Kadima and Likud MPs to pass the resolution on the recognition of the Armenian Genocide in Knesset.
Besides, Israeli Deputy FM Danny Ayalon told the portal four months ago that there is no chance that Knesset will recognize the Genocide. It is impossible as Israel cannot break relations with its only strategic partner Azerbaijan in the Muslim world because of some historical events occurred years ago, the portal states.
There was also another main reason that hindered development of Israeli and Armenian relations, besides the risk of conflict with Turkey or Azerbaijan. It concerned tight relations of Yerevan and Armenian Diaspora with Iran and the Arab world, in particular with Lebanon and Syria, IzRus added.