Հայաստանի ֆինանսների նախարարությունը հրապարակել է պետական բյուջեի 9-ամսյա ճշտված կատարողականը: Ըստ այդմ` հարկային եկամուտների, պետական տուրքերի եւ պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների ծրագիրը կատարվել է 99.8 տոկոսով: Փոխարենը գերակատարվել է «այլ եկամուտների» պլանը` 108.1 տոկոս:
Ինչպես NEWS..am-ին տեղեկացրեց ֆինանսների նախարարության բյուջեների կատարման եւ վերլուծությունների վարչության պետ Գայանե Զարգարյանը, 2011 թ. 9 ամսում պետական բյուջեն ունեցել է 643.4 մլրդ դրամի փաստացի եկամուտ, որից` 608.3 մլրդ դրամը կազմել են սեփական աղբյուրներից ստացված եկամուտները (կատարողականը` 100.2 տոկոս), իսկ 38.5 մլրդ դրամը` այլ երկրներից պաշտոնական դրամաշնորհները (կատարողականը` 91.3 տոկոս):
Պետական բյուջեի փաստացի ծախսերը 9 ամսում կազմել են 682.8 մլրդ դրամ` ճշտված պլանով նախատեսված 767.5 մլրդ դրամի փոխարեն: Այսինքն` ծախսերի կատարողականը 9 ամսում կազմում է 89 տոկոս:  Ըստ Գ. Զարգարյանի` դա պայմանավորված է միջոցների տնտեսմամբ, իսկ որոծ ծրագրերում գնումների վճարումները հետաձգվել են: Մասնավորապես` կառավարությունը խնայողություններ է կատարել պահուստային ֆոնդում` թույլատրելի 23.9 մլրդ դրամի փոխարեն ծախսելով 13.4 մլրդ դրամ:
Ծախսերի թերակատարման արդյունքում պետական բյուջեի դեֆիցիտը գրեթե 3 անգամ ցածր է նախատեսվածից` կազմելով 39.4 մլրդ դրամ: Դեֆիցիտի ներքին ֆինանսավորումը կազմել է 18 մլրդ դրամ, իսկ արտաքինը` 21.4 մլրդ դրամ:

November 17, 2011 | 17:13 YEREVAN. – Armenian Ministry of Finance published implementation project of the state budget for 9 months. According to it, income tax, state fees and mandatory social security payments program was implemented by 99.8%, while other income project was over-implemented by 108.1%.
The state budget had AMD 643.4 billion actual income for 9 months, out of which AMD 608.3 billion made incomes of own resources (implemented by 100.2%). Whereas AMD 38.5 billion was grants from foreign states (implemented by 91.3%) head of Ministry’s budget execution and analysis department Gayane Zargaryan informed Armenian News-NEWS.am.
The actual expenses were AMD 682.8 billion for 9 months, instead of planned AMD 767.5 billion. Thus, implemented expenses made 89%. According to Zargaryan, it is conditioned by saving the means, while payments delayed for some projects. In particular, government saved expenses for reserve fund by spending AMD 13.4 billion instead of permitted AMD 23.9 billion.
State budget deficit is three times lower as a result of improper implementation of expenses making AMD 39.4 billion. Inner financing of the deficit makes AMD 18 billion, while external is AMD 21.4 billion.