Հայաստանի ֆինանսների նախարարությունը հրապարակել է պետական բյուջեի 9-ամսյա ճշտված կատարողականը: Ըստ այդմ` հարկային եկամուտների, պետական տուրքերի եւ պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների ծրագիրը կատարվել է 99.8 տոկոսով: Փոխարենը գերակատարվել է «այլ եկամուտների» պլանը` 108.1 տոկոս:
Ինչպես NEWS..am-ին տեղեկացրեց ֆինանսների նախարարության բյուջեների կատարման եւ վերլուծությունների վարչության պետ Գայանե Զարգարյանը, 2011 թ. 9 ամսում պետական բյուջեն ունեցել է 643.4 մլրդ դրամի փաստացի եկամուտ, որից` 608.3 մլրդ դրամը կազմել են սեփական աղբյուրներից ստացված եկամուտները (կատարողականը` 100.2 տոկոս), իսկ 38.5 մլրդ դրամը` այլ երկրներից պաշտոնական դրամաշնորհները (կատարողականը` 91.3 տոկոս):
Պետական բյուջեի փաստացի ծախսերը 9 ամսում կազմել են 682.8 մլրդ դրամ` ճշտված պլանով նախատեսված 767.5 մլրդ դրամի փոխարեն: Այսինքն` ծախսերի կատարողականը 9 ամսում կազմում է 89 տոկոս:  Ըստ Գ. Զարգարյանի` դա պայմանավորված է միջոցների տնտեսմամբ, իսկ որոծ ծրագրերում գնումների վճարումները հետաձգվել են: Մասնավորապես` կառավարությունը խնայողություններ է կատարել պահուստային ֆոնդում` թույլատրելի 23.9 մլրդ դրամի փոխարեն ծախսելով 13.4 մլրդ դրամ:
Ծախսերի թերակատարման արդյունքում պետական բյուջեի դեֆիցիտը գրեթե 3 անգամ ցածր է նախատեսվածից` կազմելով 39.4 մլրդ դրամ: Դեֆիցիտի ներքին ֆինանսավորումը կազմել է 18 մլրդ դրամ, իսկ արտաքինը` 21.4 մլրդ դրամ:

Программа налоговых доходов, государственных пошлин и выплат социального страхования выполнена на 99,8%. Вместо этого был перевыполнен план «прочих расходов» - 108,1%. Об этом сказано в 9-месячной исполнительной, опубликованной Министерством финансов Армении.
Как сообщила Новости Армении – NEWS.am начальник управления исполнения бюджетов и анализа Министерства финансов Армении Гаяне Заргарян, фактический доход государственного бюджета Армении за первые 9 месяцев 2011 г. составил 643,4 млрд. драмов (около $1,693 млрд.), из которых 608,3 млрд. драмов составили доходы из собственных источников, а 38,5 млрд. драмов – официальные гранты от других стран (91,3% от плана).
Фактические расходы государственного бюджета Армении за первые 9 месяцев 2011 г. составили 682,8 млрд. драмов (около $1,796 млрд.) вместо 767,5 млрд. драмов согласно уточненному плану. То есть исполнительная расходов равна 89%. По словам Заргарян, это обусловлено экономией средств, а в некоторых программах выплаты были отложены. В частности, правительство отложило сбережения в резервном фонде, потратив вместо допустимых 23,9 млрд. драмов лишь 13,4 млрд. драмов.
В результате неполного выполнения программы расходов дефицит бюджета почти втрое ниже запланированного – 39,4 млрд. драмов (около $103,5 млн.). Внутреннее финансирование дефицита составило 18 млрд. драмов, внешнее – 21,4 млрд. драмов.