Լեռնային Ղարաբաղի «Եղնիկներ» զորամասի ժամկետային զինծառայող, շարքային Ժորա Մկրտչյանը, ով սեպտեմբերին 27-ին սուր փսիխոզ ախտորոշմամբ ԼՂՀ-ից Երեւանի կայազորի զինվորական հոսպիտալի հոգեբուժական բաժանմունք է տեղափոխվել, խնդրում է, հորը հետ վերցնել իրեն ծեծողների դեմ ուղղված բողոքը: Այս մասին NEWS.am-ին փոխանցեց Ժորա Մկրտչյանի հայրը` Մկրտիչ Մկրտչյանը: Ժորա Մկրտչյանը ներկա պահին դեռեւս գտնվում է հոսպիտալում:
Հիշեցնենք, որ 19-ամյա զինծառայող Ժորա Մկրտչյանը, ԼՂՀ Պաշտպանության բանակ զինծառայության է մեկնել Թալինի շրջանի Լուսական գյուղից: Ամիսներ անց վերջինս  վնասվածքներով տեղափոխվել է զորամասի բուժկետ, հետո` Ստեփանակերտի հոսպիտալ, այնուհետեւ` Երեւան:
Իսկ պատճառը հոր՝ Մկրտիչ Մկրտչյանի պատմելով այն է եղել, որ զինծառայողներից մի քանիսը տղայի զինվորական գրքույկը վերցրել, գցել են զուգարանը եւ տղան ցանկացել է դիմադրել: Արդյունքում հայրը տղային տեսել է անտանելի վիճակում, կապույտ, ձեռքերը ծխախոտով վառած, ականջը լրիվ ցխած,  ոտքերը` վերք, կապույտ: Տղան նաեւ սրտից է բողոքում, քանի  որ ոտքով միշտ խփել են սրտին:
Ժորա Մկրտչյանի հայրը NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ տղան շարունակում է գտնվել հոսպիտալում, բայց առողջական վիճակը լավ է: «Գիտակցությունը վերականգնվել է, բայց ծեծի հետեւանքով շարունակում է տարօրինակություններ ցուցաբերել, «ցենզուրայից» դուրս արտահայտություններ անել: Ինձ ասել են, որ նրան ծեծող տղաները ձերբակալված են: Գիտեմ, որ մեկը Շիրակի մարզի Մեղրաշեն գյուղից է, մյուսը  Գյումրիից, իսկ  մինչեւ ծառայության անցնելը Ռուսաստանում  է բնակվել»,- պատմեց Ժորայի հայրը:
Հարցին, թե միջորդություններ կամ սպառնալիքներ հնչե՞լ են իր հասցեին, որ մեղադրանքը հետ վերցնի, պատասխանեց. «Չէ, բայց Ժորաս, ինչքան զանգում է  խնդրում է, որ այդ տղաներին օգնեմ ազատեմ, մեղադրանքը հետ վերցնեմ, որ գնան հասնեն իրենց ծնողներին, քանի որ չի կարողանում գիշերները քնել: Ասում է ինչ եղել-չի եղել թող անցնի գնա:  Բայց ես մինչեւ վերջ պետք է գնամ, որ նրանք պատժվեն, որպեսզի այլեւս նման դեպքեր չլինեն»:
Դիտարկմանը, թե հնարավոր է, որ տղային հոսպիտալում սպառնացած լինեն, որ նման խնդրանք է ներկայացնում արձագանքեց. «Չէ, իմ մտքով չի անցել նման բան: Ես չեմ պատկերացնում»:
Մկրտիչ Մկրտչյանը նաեւ փոխանցեց, որ  չգիտի թե տղան, երբ է դուրս գրվելու հոսպիտալից, քանի որ դուրս գրումը ձգձգվում է: Օրինակ, ծնողներին փոխանցել են, որ Ժորան նոյեմբերի 9-ին դուրս է գրվելու, բայց տղան շարունակում է մնալ հոսպիտալում:«Ես դե հովիվ եմ չկարողացա գնալ, բայց կինս ու Ժորայից փոքր տղաս գնացել էին, որ նրան բերեն: Համոզված էինք, որ դուրս կգրվի, բայց ասել էին երկու շաբաթ հետո: Ճիշտն ասած չեմ հասկանում, թե ի՞նչն է պատճառը, որ հետաձգում են: Երեկ էլ, երբ տղայիս հետ հեռախոսով խոսեցի ասաց 21-22-ը դուրս կգրվեմ, բայց չգիտեմ ճի՞շտ է, թե` ոչ»,- տարակուսեց հայրը:
Փորձելով պարզել, թե ներկա պահին ձերբակալվածներ կան, թե ոչ զրուցեցինք ՊՆ քննչական բաժանմունքի հասարակայնության հետ կապերի ավագ սպա Մերի Սարգսյանի հետ: Վերջինս  NEWS.am-ին փոխանցեց, որ սերժանտ Վաչիկ Գրիգորյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ Քր.օր-ի 360 հոդվածի 2-րդ մասով (զինծառայողին վիրավորանք հասցնելը, որը կատարվել է ստորադրյալի կողմից պետի, ինչպես նաեւ պետի կողմից ստորադրյալի նկատմամբ զինվորական ծառայության պարտականությունները կատարելու կապակցությամբ):
Իսկ  շարքայիններ Ալբերտ Առաքելյանին ու Մովսես Բադալյանին  ՀՀ Քր.օր-ի 359 հոդվածի 1-ին մասով (զինծառայողների փոխհարաբերությունների կանոնագրքային կանոնները խախտելը նրանց միջեւ ստորադասության հարաբերությունների բացակայության դեպքում, որն արտահայտվել է անձի պատիվն ու արժանապատվությունը ստորացնելով, նրան ծաղրուծանակի ենթարկելով կամ հալածելով կամ զուգորդվել է բռնություն գործադրելով):
Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է ոչ թե կալանքը, այլ հրամանտարության հսկողության տակ գտնվելը:
Ինչ վերբերում է Ժորա Մկրտչյանի դուրս գրվելուն Մերի Սարգսյանը նշեց, որ նշանակվել է դատահոգեբուժական փորձաքննություն: Իսկ փորձաքննության ընթացքում նա պետք է գտնվի հոսպիտալում, հետեւաբար չի կարող ասել, թե Ժորան, երբ դուրս կգրվի:

Военнослужащий Жора Мкртчян, который 27 сентября текущего года был доставлен в психиатрическое отделение военного госпиталя Ереванского гарнизона с диагнозом «острый психоз», просит отца отозвать жалобу на избивших его сослуживцев. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил отец солдата Мкртич Мкртчян, добавив, что сын все еще находится в госпитале.
Причина избиения, по словам отца, заключалась в том, что несколько военнослужащих взяли военный билет Жоры и бросили в туалет, а пострадавший пытался оказать им сопротивление. В результате отец увидел парня в ужасном состоянии – на руках следы от ожогов сигаретами, ноги все в синяках, разбиты. Парень также жаловался на боли в сердце, так как его били ногами в левую часть грудной клетки.
Мкртич Мкртчян сообщил, что сознание покалеченного сына вернулось, состояние здоровья удовлетворительное, но сен ведет себя странно. «Мне сказали, что избившие его солдаты задержаны. Знаю, что один из них родом из Гюмри, другой из поселка Меграшен Ширакской области Армении», - рассказал мужчина.
На вопрос о том, звучали ли в его адрес угрозы или пытались ли его припугнуть, было ли давление, попытки заставить отозвать жалобу, Мкртчян-старший ответил: «Нет, но мой Жора звонит и просит, чтобы я помог освободить этих солдат, отозвал жалобу, чтобы они могли вернуться к родным, так как он не может ночами спать. Говорит, мол, что было, то было, забудется. Но я пойду до конца, чтобы они были наказаны, чтобы больше такого не повторялось».
На замечание о том, что, возможно, его сыну угрожали в госпитале, и именно поэтому он просит милости для своих обидчиков, отец заявил: «Нет, я так не думаю. Не представляю».
В попытке узнать, есть ли на данный момент задержанные по этому делу, Новости Армении - NEWS.am связалось со старшим офицером отдела по связям с общественностью следственной службы Министерства обороны Армении Мэри Саркисян, которая сообщила, что сержанту Вачику Григоряну предъявлено обвинение по части второй статьи 360 УК Армении, а рядовым Альберту Аракеляну и Мовсесу Бадаляну по части первой статьи №359 УК Армении. В качестве меры пресечения в отношении них избрана передача под контроль командования.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, призванный из Артика Жора Мкртчян подвергся в армии побоям. Согласно некоторым публикациям в прессе, юноша подвергся также сексуальному насилию, однако Минобороны позднее опровергло эту информацию.
В результате пыток солдат был госпитализирован с диагнозом острый психоз. Отец узнал об инциденте 27 сентября, хотя случай произошел ранее.
По данному делу были задержаны рядовые Альберт Аракелян, Мовсес Бадалян, а также сержант Вачик Григорян. Рядовым предъявлено обвинение по части 1 статьи 359 Уголовного кодекса Армении (нарушение уставных правил отношений военнослужащих в случае отсутствия субординации отношений, которое выражалось унижением чести и достоинства человека, издевательством или преследованием или сопровождалось применением насилия), а сержанту - по 2 части статьи 360 УК Армении.