Ադրբեջանում վախենում են խորհրդային ավանդների հարցը քննարկելուց, քանի որ նրանք հարկադրված են լինելու հսկայական գումարներ վճարել հայերին եւ ռուսներին: Ադրբեջանական «Ազադլըգ» թերթը, վկայակոչելով իր հավաստի աղբյուրները, հաղորդում է, որ ավանդների վերադարձնելու հարցը շատ լուրջ խնդիրների հետ է կապված: «Կարելի է ասել, որ ավանդ ստացողների ցուցակում են ընդգրկված 4 հարյուր հազար հայ եւ հարյուր 20 հազար ռուս: Խոսքը միլիոնավոր մանաթների մասին է, այսինքն Ադրբեջանը պետք է մեծ գումարներ վճարի Ռուսաստանի եւ Հայաստանին»,-գրում է թերթը:
Նշենք, որ Ադրբեջանի խորհրդարանի նոյեմբերի 22-ի նիստում պատգամավոր Ալի Մեսիլմին բարձրացրել է խորհրդային ավանդների վերադարձի հարցը: Նա շեշտել է, որ դրա հետ կապված օրինագիծ է մշակվում. «Ես չեմ հրաժարվում ղեկավարել օրինագծի պատրաստման գործընթացները: 125 պատգամավոր դեմ չեն դրան: Երրորդ անգամ օրինագիծը ավարտուն կերպով կներկայացվի տնտեսական քաղաքական հանձնաժողովի նախագահ Զիյադ Սեմդեզադեին», նրա խոսքը մեջբերում է «Ազադլըգը»:
«Ավանդների վերադարձը կապված է 2 միլիոն մարդկանց ճակատագրի հետ: Մարդիկ սպասում են, եւ ռեալ քայլեր պետք է ձեռնարկվեն»,-ասել է պատգամավորը:
Իր հերթին, Միլլի մեջլիսի խոսնակ Օգթայ Ասադովը հավանության է արժանացրել պատգամավորի առաջարկը եւ հայտնել, որ միջոցներ կան ավանդները վերադարձնելու համար, եւ կառավարությունը պետք է նախատապրաստի ավանդների վերադարձման մեխանիզմը:
Այդուհանդերձ, հայերի եւ ռուսների ավանդների վերադարձի հարցը լրջորեն մտահոգում է Ադրբեջանի գործադիր եւ օրենսդիր իշխանության ղեկավարներին:
«Իսկ ինչպես կարելի է այդ գործընթացից հեռու պահել հայերին եւ ռուսներին: Կառավարությունը կարծում է, որ գործը կհանգեցնի դատական գործընթաց սկսելուն: Իսկ Ադրբեջանը ոչ մի հնարավորություն չունի շահել այդ դատական գործը: Օգթայ Ասադովը ասել է, որ «այդ հարցի մասին խոսելու կարիք չկա», «անհրաժեշտ է այնպես անել, որ փողերը Ադրբեջանին մնան»,-հայտնում է «Ազադլըգ»-ը:

В Азербайджане боятся обсуждать вопрос возврата советских вкладов, так как они будут вынуждены выплатить огромные суммы армянам и русским.
Как передает азербайджанская газета «Азадлыг» со ссылкой на свои достоверные источники, возврат вкладов связан с очень серьезными вопросами. «Можно сказать, что в списки получателей включены 400 тыс. армян и 20 тыс. русских. Речь идет о миллионах манатов, то есть Азербайджан должен выплатить крупные суммы Армении и России», - пишет издание.
Отметим, что на заседании парламента Азербайджана 22 ноября депутат Али Месилми поднял вопрос возврата советских вкладов. Он подчеркнул, что в связи с этим разрабатывается законопроект. «Я не отказываюсь руководить процессом подготовки законопроекта. 125 депутатов не против. Во второй раз законопроект будет в законченном виде представлен председателю политической экономической комиссии Зияду Мемдезаде», - цитирует депутата «Азадлыг».
«Возврат вкладов связан с судьбой 2 млн. людей. Люди ждут, и в этом направлении должны быть предприняты реальные шаги», - сказал он.
Спикер парламента Азербайджана Октай Асадов, в свою очередь, одобрил инициативу депутата и заявил, что для возврата вкладов есть необходимые средства, и правительство должно подготовить соответствующий механизм.
Тем не менее, вопрос возврата денег вкладчикам-армянам и русским серьезно беспокоит руководителей исполнительной и законодательной властей Азербайджана.
«А как можно держать армян и русских на стороне? Правительство считает, что дело приведет к началу судебного разбирательства. А у Азербайджана нет никаких возможностей выиграть процесс. Октай Асадов сказал, что «об этом нечего говорить», «нужно сделать так, чтобы деньги остались в Азербайджане», - заключает азербайджанская газета.