Հայաստանի կառավարությունն այսօր` դեկտեմբերի 15-ին հավանություն տվեց «Արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարությանը»:
Դրանով ենթադրվում է, որ մինչեւ 2020 թ. արտահանումը Հայաստանից կաճի առնվազն 3 անգամ` հասնելով տարեկան 3 մլրդ դոլարի: «ՀՀ կառավարությունը նախաձեռնել է ակտիվ արդյունաբերական  քաղաքականության իրականացում»,-նշված է սույն փաստաթղթում:
Արդեն հայտնի են այն ոլորտները, որտեղ առաջնահերթ կարգով կիրականացվեն արտահանման զարգացման ծրագրեր` կոնյակագործություն, դեղագործություն եւ ճշգրիտ ճարտագիտություն:
Նախատեսվում է վարչապետին կից ստեղծել Արդյունաբերական խորհուրդ, որը կղեկավարի վարչապետը, եւ որում ընդգրկված կլինեն մի շարք ճյուղային նախարարներ ու գործարար ասոցիացիաների ներկայացուցիչներ: Սրա հետ կապված վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կառավարության նիստում կարծիք հայտնեց, որ այդ Խորհրդի կազմում, բացի ասոցիացիաների ներկայացուցիչներից, պետք է ընդգրկվեն նաեւ փորձագետներ, ու նրանց թիվը պետք է ավելի շատ լինի, քան պետական պաշտոնյաներինը: Երբ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը նշեց, որ խորհրդի կազմի 50 %-ը ներկայացնելու է մասնավոր սեկտորը, Տ. Սարգսյանը հետեւյալ կերպ արձագանքեց. «ավելի շատ պետք է լինեն»:

YEREVAN. – The Government of Armenia approved Thursday the “Strategy for Industrial Policy Toward Export.”
This Strategy assumes that, by 2020, the volume of Armenia’s export will increase by at least three times, and reach an annual amount of US$ 3 billion.
And brandy production, pharmacy, and precision engineering will become those domains where export development programs will firstly be implemented.
Also, an Industrial Council is expected to be established, under the PM’s chairmanship, and it will comprise several pertinent ministers and representatives of business associations. And in connection with this, PM Tigran Sargsyan said, during Thursday’s Government session, that, aside from the association representatives, the Council must also include experts, and they must be more than the state officials.