Գերմանական Bild պարբերականը գրում է, որ ավարտին են մոտենում միլիոնատերերի ֆինանսավորած այն ծրագրի վերջին նախապատրաստությունները, որով նախատեսվում է հիվանդ կուզիկ կետին քարշակել դեպի Հյուսիսային ծով:
12 տոննա կշռող Թիմի անունով կետն արդեն գրեթե մեկ ամիս է, ինչ հայտնվել է ծանծաղուտում՝ Բալթիկ ծովի ափամերձ գոտում: Հսկայական պողպատե ակվարիում հիշեցնող բարժան կփորձի Թիմիին տեղափոխել 400 կմ դեպի Հյուսիսային ծով, իսկ հետո՝ հետ դեպի Ատլանտյան օվկիանոս, որտեղից, ինչպես ենթադրվում է, նա եկել է: «Անվտանգության բարձիկ» անվանումը ստացած գործողությունը պետք է սկսվի երեքշաբթի օրը:
Փրկարարները հայտնել են, որ կիրակի օրը կենդանին ջրում գտնվել է ճիշտ ուղղությամբ: Այն առաջին անգամ նկատվել էր Բալթիկ ծովում անցյալ ամիս (հնարավոր է՝ հարինգի վտառների հետևից ընկնելով), և այժմ արդեն երեք շաբաթից ավելի է, ինչ գտնվում է Գերմանիայի Մեկլենբուրգ-Առաջավոր Պոմերանիա երկրամասի Պոել կղզու մոտակայքում՝ տիղմի մեջ:
Ջրի մեջ աղի պարունակությունը չափազանց քիչ է կետի կենսագործունեությունը պահպանելու համար: Այն բանից հետո, երբ փորձագետները, այդ թվում՝ առաջատար ծովային կենսաբանները, հայտարարեցին, որ կետը սատկում է, և փրկարարական գործողությունը միայն կուժեղացնի կենդանու սթրեսը ու հաստատ չի օգնի նրան, երկու հայտնի միլիոնատերերի կողմից ֆինանսավորվող մասնավոր նախաձեռնություն սկսվեց՝ ստվերում թողնելով տեղական քաղաքական գործիչներին:
Նախաձեռնության մասնակիցները ծրագրում են օդային բարձիկների միջոցով բարձրացնել 30 մետրանոց կետին՝ նրա տակ ցանց ձգելով, որպեսզի այն կախված մնա պոնտոնից: Այնուհետև պոնտոնը քարշակի միջոցով կտեղափոխվի դեպի մեծ խորություններ:
Կետի ծանր վիճակը գրավել է հարյուրավոր հանդիսատեսների, այդ թվում՝ զբոսաշրջիկների ողջ Եվրոպայից, որոնք ժամանել են Պոել՝  այս տեսարանին հետևելու համար:

Сообщается, что ведутся последние приготовления к реализации финансируемого миллионерами плана по буксировке заболевшего горбатого кита в Северное море, пишет Bild.
12-тонный кит по кличке Тимми уже почти месяц находится на мели у побережья Балтийского моря. Баржа, напоминающая гигантский стальной аквариум, попытается перевезти Тимми на 400 км в направлении Северного моря, а затем обратно в Атлантический океан, откуда, как полагают, он прибыл. Операция, известная как «Подушка безопасности», должна начаться во вторник.
Спасатели сообщили, что в воскресенье животное находилось в воде в нужном направлении.
Впервые его заметили в Балтийском море в прошлом месяце, возможно, после того, как он охотился за косяками сельди, и теперь он уже более трех недель лежит в иле у острова Поэль в земле Мекленбург-Передняя Померания в Германии.
Вода содержит слишком мало соли, чтобы ее можно было поддерживать. После того как эксперты, в том числе ведущие морские биологи, заявили, что кит умирает и спасательная операция только усилит стресс животного и уж точно не поможет ему, была запущена частная инициатива, финансируемая двумя известными миллионерами, оставившая местных политиков в тени.
Участники инициативы планируют поднять 30-метрового кита на воздушных подушках, натянув под ним сеть, чтобы подвесить его на понтоне. Затем понтон будет отбуксирован буксиром на большую глубину.
Бедственное положение кита привлекло сотни зрителей, в том числе туристов со всей Европы, которые приехали в Поэль, чтобы понаблюдать за этим зрелищем.