Ամերիկյան ազգային հրատարակչություններից մեկը բացահայտել է, թե ինչպես են Վաշինգթոնում Անկարայի դաշնակիցները ճնշում գործադրում, որպեսզի լռեցնեն Թուրքիայի հակաքրիստոնեական քաղաքականության հասցեին հնչող քննադատությունը: Այդ մասին հաղորդում է  Asbarez-ը:
Նինա Շին` ԱՄՆ միջազգային կրոնի ազատության հարցերով հանձնաժողովի ներկայացուցիչը, ով վերջերս Անկարային ընդգրկել էր «սեւ ցուցակի» մեջ, հայտնել է, որ Օբամայի ադմինիստրացիան ճնշում է գործադրում կոմիսարների վրա, որպեսզի թաքցնի Թուրքիայի հակաքրիստոնեական քաղաքականության քննադատությունը:
«Թուրքիայի դեսպան Թանը բողոք է հայտնել` երկիրը` որպես «անբարենպաստ» որակելու առթիվ: Ավելի զարմանալի է այն, որ Պետական դեպարտամենտը տեղեկացվել է միջազգային կրոնական հարցերով ամերիկյան հանձնակատարի կողմից, ով նշանակվել է նախագահ Օբամայի կողմից, պետքարտուղարի մարդու հարցերով օգնական Մայքլ Փոզները «խաբար է տվել» Թուրքիայի հարցերով զբաղվող մյուս հանձնակատարին, որի հետեւանքով նա մտափոխվել է, երբ եզրակացությունը ուղարկվել է հրատարակման:
Թուրքիայի հարցով որոշումը դարձել է նոր վերլուծության արդյունք, որը վիճելի հարց է»,-հայտարարել է Շինը The National Review Online-ին:
«Այս օրերին Թուրքիան օգտագործում է ավելի բարդ մեթոդներ, որոնք հանգեցնում  են քրիստոնեական եւ ոչ մահմեդական փոքրամասնությունների չեզոքացմանը: Թուրքիան մահակի փոխարեն օգտագործում է բյուրոկրատական սահմանափակումները, որոնք խանգարում են եկեղեցիներին շարունակել իրենց գործունեությունը»,-հավելել է Շին:

Одно американское национальное издание раскрыло внутреннюю работу, как союзники Анкары в Вашингтоне оказывают давление, чтобы заставить замолчать справедливую критику в адрес Турции из-за антихристианских злоупотреблений в этой стране. Об этом сообщает «Asbarez».
Нина Ши, член Комиссии США по международной религиозной свободе, которая недавно включила Анкару в «черный список», обнародовала тревожные откровения о том, как администрация Обамы оказывает давление на комиссаров, чтобы скрыть критику антихристианской политики Турции.
«Посол Турции Тан предсказуемо выразил протест против классификации страны как «неблагоприятной». Более удивительно то, что после того, как Государственный департамент был проинформирован комиссаром Комиссии США по международной религиозной свободе, который был назначен президентом Обамой, помощник госсекретаря по правам человека Майкл Познер «достучался» по Турции до другого комиссара, в результате чего он передумал, после того как отчет был отправлен на публикацию. Решение по Турции стало результатом нового анализа, который вызовет спор», – заявила Ши в «The National Review Online».
«В эти дни Турция использует более сложные, тонкие меры, которые приводят к ликвидации ее христианских и немусульманских меньшинств. В качестве дубины используется плотное сплетение бюрократических ограничений, которые мешают церквям продолжать свою деятельность, а в некоторых случаях даже собираться вместе для поклонения», – добавила Ши.