Ադրբեջանի դիրքորոշումը ղարաբաղյան հարցի շուրջ դարձել է ավելի անզիջում հենց թուրքական լոբբիի պատճառով: Այսօր` մարտի 27-ին, լրագրողներին նման կարծիք է հայտնել «Նորավանք» գիտակրթական կենտրոնի փորձագետ Արիստակես Սիմավորյանը` մեկնաբանելով ԱՄՆ-ի նախագահ Օբամայի եւ Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի Սեուլում կայացած հանդիպման արդյունքները: Ադրբեջանի ծայրահեղական դիրքորոշումը եւ նրա ղեկավարության հակահայկական հայտարարություններն, ավելացրել է նա, պայմանավորված են հենց Թուրքիայի աջակցությամբ, որը երկար տարիների ընթացքում հայտարարում է Մինսկի գործընթացի անարդյունավետության մասին:
Նշենք, որ Օբամայի հետ վերջին հանդիպման ժամանակ այդ մասին Էրդողանը կրկին հիշեցրել է: Նա նաեւ կոչ է արել ԱՄՆ-ի ղեկավարին զերծ մնալ   ամեն տարի ապրիլի 24-ի նախօրեին Հայոց ցեղասպանության օրինագծի վերանայումից: Այնուամենայնիվ, ավելացրել է Սիմավորյանը, այդ հարցում Թուրքիայի դիրքորոշումը մի փոքր թուլացել է ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում իսրայելական լոբբիի նախկին աջակցության բացակայության հետեւանքով:
«Ադրբեջանում շատերն առ այսօր քննարկում են տեսակետը, որ պարտությունը եւ յոթ շրջանների կորուստը առաջին հերթին կապված է 1992-93թթ. Թուրքիայի անգործության հետ: Թուրքիան փորձում է հարթել այս հարցը եւ ոչ միայն փոխել բանակցությունների ձեւաչափը, այլեւ դրանում տեղ զբաղեցնել: Դա անելը դժվար կլինի, հաշվի առնելով այն, որ հարեւան Իրանը թեեւ բանակցող կողմ չէ, բայց նաեւ կողքից դիտող էլ չէ», – նշել է Սիմավորյանը:

Позиция Азербайджана по карабахскому вопросу стала более неуступчивой именно из-за турецкого лобби. Такое мнение выразил журналистам 27 марта политолог, эксперт научно-образовательного центра «Нораванк» Аристакес Симаворян, комментируя итоги встречи президента США Обамы и премьера Турции Эрдогана в Сеуле. Радикальная позиция Азербайджана и антиармянские заявления его руководства, добавил он, обусловлены именно поддержкой Турции, на протяжении многих лет заявляющей о неэффективности Минского процесса. Отметим, что на последней встрече с Обамой об этом вновь упомянул и Эрдоган. Он также призвал главу США воздержаться от рассмотрения законопроектов по Геноциду армян каждый год в преддверии 24 апреля. Тем не менее, добавил Симаворян, позиция Турции в этом вопросе несколько ослабла, из-за отсутствия прежней поддержки израильского лобби в Конгрессе США.
«В Азербайджане многие до сих пор рассматривают точку зрения, что поражение и потеря 7 районов связана в первую очередь с бездействием Турции в 1992-93 гг. Турция пытается сгладить этот вопрос и не только изменить формат переговоров, но и занять в нем место. Сделать это будет сложно, учитывая, что соседний Иран – хоть и не сторона переговоров, но и не сторонний наблюдатель», – отметил Симаворян.