Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն (ՄԻԵԴ)  ընդունել է Թուրքիայի Բաթման (Սասուն) նահանգում ապրող հաշմանդամ հայ լրագրող Ջեւաթ Սինեթի հայցը։  Հայ լրագրողը հաշմանդամության թուղթ ստանալու համար դիմել էր նահանգի սոցիալական ծառայություն, որտեղ հրաժարվել էին նրան թուղթ տալ՝ վիրավորելով, թե նա քրիստոնյա է։
Բաթմանի Փեթրոլքենթ թաղամասում ապրող հաշմանդամ հայազգի Ջեւաթ Սինեթը 2010-ի սեպտեմբերի 21-ին դիմել է հաշմանդամության փաստաթուղթ ստանալու համար սակայն մերժվել է։ «Դու հայ ես, քո ինքնության փաստաթղթի մեջ գրված է «քրիստոնյա», քեզ չենք կարող հաշմանդամության թուղթ տալ»,-ասել են Բաթմանի սոցիալական ծառայությունում եւ վիրավորանքներ տեղացել։
Այս դեպքից հետո Սինեթը դիմել է Մարդու իրավունքների միությանը, որի օգնությամբ  դատական հայց է ներկայացրել քաղաքացիական ծառայողի նկատմամբ, սակայն դատախազությունը հայցը չի բավարարել: Դրանից հետո Սինեթը դիմել է Մարդինի ծանր հանցագործությունների գծով դատարան, որտեղ եւս բացասական պատասխան է ստացել։ Թուրքիայում դատական բոլոր ատյաններում իր  իրավունքները փնտրած Սինեթն ի վերջո դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։
«Ես բողոքել եմ, սակայն Թուրքիայի դատարաններում իմ օգտին վճիռ չկայացվեց։ Ես էլ դիմեցի ՄԻԵԴ՝ ինձ վիրավորելու, իմ կրոնը ծաղրելու եւ ինձ նվաստացնելու համար»,-ասել է հայազգի լրագրողը։

Heritage offers charging of rent for Russian military base in response to gas price hike
March 30, 2012 | 12:57 The European Court of Human Rights (ECHR) accepted to examine the lawsuit against Turkey, which was filed by the physically challenged Armenian journalist Cevat Sinet, who lives in Turkey’s Batman (Sasun) Province.
On September 21, 2010, Sinet had applied to for a disability card, but he was denied.
“You are Armenian, it is written ‘Christian’ on your identity card. We cannot give you a disability card,” the Batman Social Service’s civil servant had told and subsequently insulted him.
Next, Cevat Sinet applied to the Human Rights Union, and, with the latter’s assistance, a lawsuit was filed against the civil servant, but the prosecutor’s office ruled against the case.
And after unsuccessfully exhausting all of Turkey’s judicial instances to restore his rights, Sinet finally petitioned to ECHR.
“I applied to the ECHR [against Turkey] for insulting me, mocking my religion, and debasing me,” the Armenian journalist stated.