Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն (ՄԻԵԴ)  ընդունել է Թուրքիայի Բաթման (Սասուն) նահանգում ապրող հաշմանդամ հայ լրագրող Ջեւաթ Սինեթի հայցը։  Հայ լրագրողը հաշմանդամության թուղթ ստանալու համար դիմել էր նահանգի սոցիալական ծառայություն, որտեղ հրաժարվել էին նրան թուղթ տալ՝ վիրավորելով, թե նա քրիստոնյա է։
Բաթմանի Փեթրոլքենթ թաղամասում ապրող հաշմանդամ հայազգի Ջեւաթ Սինեթը 2010-ի սեպտեմբերի 21-ին դիմել է հաշմանդամության փաստաթուղթ ստանալու համար սակայն մերժվել է։ «Դու հայ ես, քո ինքնության փաստաթղթի մեջ գրված է «քրիստոնյա», քեզ չենք կարող հաշմանդամության թուղթ տալ»,-ասել են Բաթմանի սոցիալական ծառայությունում եւ վիրավորանքներ տեղացել։
Այս դեպքից հետո Սինեթը դիմել է Մարդու իրավունքների միությանը, որի օգնությամբ  դատական հայց է ներկայացրել քաղաքացիական ծառայողի նկատմամբ, սակայն դատախազությունը հայցը չի բավարարել: Դրանից հետո Սինեթը դիմել է Մարդինի ծանր հանցագործությունների գծով դատարան, որտեղ եւս բացասական պատասխան է ստացել։ Թուրքիայում դատական բոլոր ատյաններում իր  իրավունքները փնտրած Սինեթն ի վերջո դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։
«Ես բողոքել եմ, սակայն Թուրքիայի դատարաններում իմ օգտին վճիռ չկայացվեց։ Ես էլ դիմեցի ՄԻԵԴ՝ ինձ վիրավորելու, իմ կրոնը ծաղրելու եւ ինձ նվաստացնելու համար»,-ասել է հայազգի լրագրողը։

Европейский суд по правам человека принял иск армянского журналиста-инвалида Джевата Синета, живущего в турецкой провинции Батман.
Джеват Синет 21 сентября 2010 года обратился для получения документа об инвалидности, но получил отказ. «Ты армянин, в твоем удостоверении личности написано «христианин», тебе мы не можем дать документ об инвалидности», – сказали в социальной службе Батмана и оскорбили его.
После этого Синет обратился в Союз по правам человека, с помощью которого представил судебный иск против гражданского служащего, однако прокуратура не удовлетворила иск. Затем Синет обратился в суд по тяжким преступлениям Мардина, где тоже получил отрицательный ответ. В конце концов, Синет обратился в Европейский суд по правам человека.
«Я жаловался, однако в судах Турции не было вынесено решения в мою пользу. И я обратился в ЕСПЧ за то, что меня оскорбили, над моей религией поиздевались и меня унизили», – сказал журналист армянского происхождения.