«168 ժամ» թերթը գրում է. «ՀՀ կառավարությունն իր այսօրվա նիստում կհաստատի մի որոշում՝ ՀՀ տարածք սպիտակ շաքարի ներմուծումը կանոնակարգելու մասին։ Սպիտակ շաքարը պատրաստի շաքարն է, իսկ որոշման նախագիծն ընդգրկված է կառավարության այսօրվա նիստի օրակարգում։
Ինչի՞ մասին է այդ որոշումը։ Եթե հակիրճ ու շատ պարզ ասենք, պատրաստի շաքարի ներմուծումն արգեելու մասին։ Դրանով սահմանվում է, որ սպիտակ շաքարի (ԵՏՄ ԱՏԳ ԱԱ 1701 99 100 1 և 1701 99 100 9) ներմուծումը երրորդ երկրներից թույլատրվում է 10 տոկոս ներմուծման մաքսատուրքի վճարման պայմանով` մեկ տարվա ընթացքում 4 000 տոննայից ոչ ավելի ծավալով:
Այս դրույթը կարծես հատուկ Սամվել Ալեքսանյանի համար լինի։ Որովհետեւ Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող ընկերությունը ներմուծում է ոչ թե պատրաստի շաքար, այլ շաքարի հումք։ Այսինքն՝ Ս. Ալեքսանյանը այսուհետ եւս կշարունակի շաքարի հումք ներմուծել՝ առանց մաքսատուրքի։
Իսկ մյուս գործարարներն այլեւս հաստատ շաքար չեն ներմուծի։ Որովհետեւ նախ գործում է 4000 տոննայի առավելագույն սահմանաչափ։ Երկրորդ՝ նրանք պետք է վճարեն մաքսատուրք»։

Правительство Армении на своем очередном заседании 22 января намерено принять решение, регламентирующее импорт в страну белого сахара. Под белым сахаром подразумевается продукт, уже готовый к употреблению. Об этом пишет газета «168 жам».
«О чем же идет речь на самом деле? Если сказать коротко и максимально упрощенно, Правительство намерено попросту запретить импорт готового сахара. В частности, предлагается разрешить импорт белого сахара из третьих стран при условии выплаты таможенной пошлины в 10%, причем в год объемом не более 4 тысяч тонн. Это положение, кажется, специально написано для Самвела Алексаняна (олигарх, один из крупнейших импортеров, депутат от правящей партии, Новости Армении – NEWS.am). Дело в том, что принадлежащая ему компания импортирует не готовый сахар, а сырье. То есть Алексанян получит возможность и далее импортировать сырье для производства сахарного песка без выплаты таможенной пошлины. А все остальные больше уж точно не будут импортировать сахар, поскольку, во-первых, устанавливается максимальный годичный объем импорта в 4000 тонн, а во-вторых, им, в отличие от Алексаняна, придется выплачивать таможенную пошлину», - отмечает «168 жам».