«Հրապարակը» գրում է. «Երեկ Հրանուշ Հակոբյանի հետ Հանքավանի «Հասմիկ» եւ Ծաղկաձորի սպորտբազա այցելած մեր թղթակիցը ցնցված էր այն կոնտրաստից, որին ականատես էր եղել այդ երկու վայրերում: Առաջինում սիրիահայ երեխաներն էին՝ պատերազմից մազապուրծ, հայրենիք վերադարձած: Երկրորդում՝ հայտնի «բազեները»՝ իշխանության կողմից փայփայված, մշտապես էլիտար ճամբարներում, էլիտար ու բովանդակալից կայֆերի մեջ:
Թվում է՝ պետությունը պետք է առաջին հերթին հոգ տաներ մեր սփյուռքահայ մանուկների համար, որոնցից շատերն առաջին անգամ են Հայաստանում, եւ սա մի լավ առիթ է, որ հայրենիքն այնքան լավ տպավորություն թողնի ու այնքան հյուրընկալ լինի նրանց աչքում, որ ուզենան ապրել կամ գոնե պարբերաբար վերադառնալ այստեղ:
Սակայն մեր պետության առանձնահատուկ հոգածության առարկան ոչ թե նրանք են, այլ էլիտար «թռչունները», որոնք շատ կարեւոր ծառայություններ են մատուցում ընտրությունների ժամանակ, ապահովում են իշխանական կուսակցությունների երիտթեւերի կենսագործունեությունն ու կուսակցական չինովնիկների սերնդափոխությունը: Սրանք պետք է հատուկ պայմաններում ապրեն, առնվազն՝ թանկարժեք հանգստյան տներում, բարձրակարգ սննդով, լողավազանով-բանով:
Իսկ Սփյուռքից ժամանած երեխաները՝ ոչինչ, կտեղավորվեն սովետից հետո գրեթե չվերանորոգված ճամբարներում, որտեղ մահճակալները երկաթից են ու ճռճռում են, սնունդն էլ մի բան չէ, իսկ հիգիենայի ու հատուկ պայմանների մասին խոսելն անգամ ավելորդ է:
Իրականում սա վերաբերմունք է Սփյուռքի նկատմամբ առհասարակ, որին մեր պետությունը որպես կթու կով է դիտում եւ հիշում է, երբ համահայկական մուրացկանության ժամանակն է գալիս: Եվ «Արի տունն» էլ ընդամենը ակցիա է՝ տիկին Հրանուշի կողմից մտածված եւ նրա զբաղվածությունն ապահովող»:

YEREVAN. – “Our correspondent, who, together with [Armenia’s Diaspora Minister] Hranush Hakobyan, visited Hankavan [city’s] Hasmik and Tsaghkadzor [city’s] sport complex, was shocked by the contrast eye witnessed in these two places,” Hraparak daily writes and continues:
“In the first, there were Syrian-Armenian children, [who] survived the war [in Syria] and returned to the Motherland. In the second, [there were] the well-known [young] ‘Falcons,’ [who are] pampered by the authorities, [and are] always in elite camps.
It would seem the state should first have cared for the Diaspora-Armenian children, many of whom are in Armenia for the first time. And this is a good opportunity for the Motherland to leave a good impression and be very hospitable before their eyes.
Yet the object of our state’s special care is not them, but rather the elite ‘birds,’ who render very important services during elections. They need to live under special conditions, in expensive recreation homes, at the very least.
That’s all right that the children who arrived from the diaspora will be placed in camps that are virtually non-renovated since [the] Soviet [era].
In reality, this is a demeanor toward the [Armenian] diaspora, whom our state sees as a milking cow and remembers when the time comes for the all-Armenian begging. And the [Diaspora Ministry’s] ‘Come Home’ Program] is nothing but an action thought up by Ms. Hranush and secures her employment.”