«Հայաստանը սեպտեմբերի 3-ի հայտարարած որոշումից հետո այլեւս ո´չ ցանկանում է, ո´չ էլ ի վիճակի է ստորագրել Ասոցացման համաձայնագիրը, որովհետեւ չի կարող լինել Ասոցացման պայմանագիր` առանց Խոր եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու (ԽՀԱԱԳ) մասին համաձայնագրի: Երեք շաբաթ առաջ ես Բրյուսելում էի, եւ սա ինձ համար ակնհայտ դարձավ»,- «168 ժամ» թերթի թղթակցի  հետ զրույցում ասել է Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը: Այս մասին գրում է թերթը  եւ հավելում.
«Մեր ճշտմանը` այսինքն, ըստ նրա, նոյեմբերին Վիլնյուսում Եվրոպական միության հետ որեւէ փաստաթուղթ չի՞ ստորագրվելու, Կիրակոսյանը պատասխանել է. «Իհարկե ոչ, որեւէ բան չի էլ առաջարկվել ստորագրելու համար»:
Քաղաքագետի խոսքով` այժմ գործընթացը վերաբերում է ոչ թե վիլնյուսյան գագաթաժողովին, այլ այն գործողություններին, որոնք սպասվում են Վիլնյուսից հետո, այսինքն` Հայաստանը եւ Եվրամիությունը փորձելու են համագործակցության համար ստեղծել իրավական նոր սահմանագծեր:
«Միաժամանակ չկա որեւէ երաշխավորություն, որ Հայաստանն անդամակցելու է Մաքսային միությանը: Այլ կերպ ասած` սեպտեմբերի 3-ի մոսկովյան հայտարարությունը ոչ թե նշանակում էր, թե Հայաստանը «այո´» ասաց Մաքսային միությանը, այլ ավելի շատ «ո´չ» ասաց Եվրոպական միությանը»,- ավելացրեց Ռիչարդ Կիրակոսյանը »,- գրում է «168 ժամը» (Մանրամասները՝ թերթի այսօրվա համարում):

После заявления президента Армении от 3 сентября о присоединении страны к Таможенному союзу страна больше не желает и не может подписать Соглашение об ассоциации с ЕС, поскольку это невозможно без Договора о зоне глубокой и всеобъемлющей свободной торговли. Три недели назад я был в Брюсселе, и это для меня стало очевидным. Об этом в беседе с корреспондентом газеты «168 жам» заявил американский политолог армянского происхождения, директор Центра региональных исследований Ричард Киракосян.
«В ответ на наш уточняющий вопрос, означает ли это, что в ноябре в Вильнюсе не будет подписан какой-либо документ, Киракосян отметил: «Конечно – нет, ничего и не предложено к подписанию». По словам политолога,  сейчас процесс касается уже не саммита в Вильнюсе, а тех шагов, которые должны быть предприняты после него, то есть Армения и Евросоюз попытаются обозначить новые правовые обоснования для дальнейшего сотрудничества. «Одновременно нет никаких гарантий, что Армения станет членом Таможенного союза. Другими словами – московским заявлением от 3 сентября Армения больше сказала не «да» Таможенному союзу, а «нет» Европейскому союзу», - добавил Киракосян», - пишет «168 жам».