«Հայկական ժամանակ» թերթը գրում է. ««Ազգային անվտանգության խորհրդից չեն պատասխանել մեր հարցմանը Հայաստանը կհամաձայնի մասնակցել Ուկրաինայի դեմ ռազմական գործողություններին, եթե որպես ՀԱՊԿ անդամ գործընկեր ՀՀ-ից այդպիսի օգնություն խնդրի Ռուսաստանը։
«Այսօր (երեկ-խմբ.) ՌԴ նախագահը հայտարարել է Ուկրաինայի նկատմամբ ռազմական գործողությունների բացառման մասին։ Սրանով ամեն ինչ ասված է»,– երեկ այսպես է պատասխանել ԱԽ քարտուղարի խոսնակը մեր նախօրեին ուղարկված հարցմանը։
Խոսքը Վ. Պուտինի ասուլիսի ժամանակ հնչեցրած այն մտքի մասին է, թե առայժմ Ղրիմում ռազմական գործողություններ սկսելու անհրաժեշտություն չկա։ Այսինքն՝ եթե ռուս-ուկրաինական պատերազմը չբացառվեր, ՀՀ–ն կմասնակցեր դրան։ Համենայնդեպս. ԱԱԽ-ից ստացված պատասխանը հակառակը պնդելու որեւէ հիմք չի տալիս»։

YEREVAN. – The National Security Council (NSC) did not respond to our query as to whether Armenia would agree to take part in military operations against Ukraine if Russia were to ask for such assistance from Armenia, as a CSTO member partner, Haykakan Zhamanak daily reports.
‘“The RF [i.e., Russian Federation] President [Vladimir Putin] stated about the exclusion of a military action against Ukraine; this says everything,’ the [N]SC secretary’s spokesperson responded to our query.
“This refers to the idea, which Putin voiced during a press conference, that, as of yet, there is no need for starting military operations in Crimea; that is, had the Russian-Ukrainian war not been ruled out, Armenia would have participated in it.
“In any case, the response received from NSC does not give any ground for asserting the contrary,” Haykakan Zhamanak writes.