Ադրբեջանը վարկաբեկում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳՆ-ի  ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը այսօր`ապրիլի 5-ին,  լիտվացի գործընկեր Աուդրոնիուս Աժուբալիսի հետ Երեւանում կայացած համատեղ մամլո ասուլիսում:
Պատասխանելով Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարությունների եւ ոչ կառուցողական գործողություների վերաբերյալ միջազգային հանրության վառ արտահայտված բացասական գնահատականի բացակայության մասին հարցին` նախարարը նշել է, որ նման արձագանք կա: Մասնավորապես, նա հիշատակել է  Եվրոպայի Խորհրդի ռասիզմի դեմ պայքարի  հանձնաժողովի զեկույցը, որում պարունակվում է հասցեագրված կոչ Ադրբեջանին:  Նախարարը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի  ոչ մշտական անդամ է եւ այդ ենթատեքստում նշել է, որ Բաքուն լարվածություն է ստեղծում  տարածաշրջանում, ամեն օր հնչում են ռազմատենչ հայտարարություններ, այդ երկիրը մշտապես սպառազինությունն է մեծացնում, ստեղծում է սպառնալիք աշխարհի եւ տարածաշրջանի անվտանգության համար: Ավելին, Ադրբեջանի նախագահն իրեն թույլ է տվել ռասիստական հայտարարություն անել եւ  մի ամբողջ ժողովրդի թշնամի անվանել:
«Կարծում եմ` այստեղ մեկնաբանություններն ավելորդ են: Դա սեփական բնակչության աչքին թոզ փչելու փորձ է, սակայն այն առաջացնում է միջազգային հանրության բավականին բացասական արձագանքը, որը նաեւ արտացոլվում է  մարդու իրավունքների եւ խոսքի ազատության զեկույցներում», - ասել է Նալբանդյանը:

Азербайджан дискредитирует Совет безопасности ООН. Об этом заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян на совместной пресс-конференции с литовским коллегой  Аудрониусом Ажубалисом 5 апреля.
Отвечая на вопрос об отсутствии ярко выраженной негативной оценки международного сообщества в связи с милитаристскими заявлениями и неконструктивными действиями Азербайджана, министр отметил, что такая реакция есть. В частности, он упомянул доклад комиссии Совета Европы по борьбе с расизмом, в котором содержится адресное обращение к Азербайджану. Министр напомнил, что Азербайджан является непостоянным членом Совета безопасности ООН и в этом контексте отметил, что Баку создает напряженность в регионе, ежедневно звучат милитаристские заявления, эта страна постоянно наращивает вооружение, создает угрозу безопасности и стабильности в регионе и мире. Более того, президент Азербайджана позволил себе сделать расистские заявления и объявить целый народ врагом.
«Думаю комментарии здесь излишни. Это попытка пустить пыль в глаза собственному обществу, но она вызывает достаточно негативную реакцию международного сообщества, что также отражается в докладах по правам человека и свободе слова», - сказал Налбандян.