Թուրքիայի՝ ԵՄ-ի հետ հարցերով նախարար Էգեմեն Բաղըշը արձագանքել է Սլովակիայի Գերագույն դատարանի նախագահ Շտեֆան Հարաբինի հայտարարությանը, թե Սլովակիայի տարածքում Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող ցանկացած թուրք պաշտոնյա անմիջապես կդատապարտվի մինչեւ 5 տարի ազատազրկման։
Թուրքական Internethaber-ի փոխանցմամբ՝ Էգեմեն Բաղըշը Սլովակիայի ԳԴ նախագահի հայտարարությունը քաղաքական է որակել՝ նշելով, թե սլովակներն ունեն մի ասացվածք՝ ստի ոտքերը կարճ են լինում։ Բաղըշը պնդել է, թե ըստ այդ ասացվածքի, պատմության «ստերով» զբաղվողները կխոնարհվեն պատմության դառը իրականության առաջ։
Նշենք, որ ԳԴ նախագահ Շտեֆան Հարաբինը հայտարարել է, որ  խիստ կարեւորում է Սլովակիայի կառավարության ու խորհրդարանի կողմից ընդունված «Հայոց ցեղասպանության մերժումը քրեականացնող օրենքի» գոյությունը եւ կրկին վերահաստատել, որ ցանկացած կարգի թուրք պաշտոնյա, ինչպես եւ ցանկացած այլ անձ,  եթե համարձակվի Սլովակիայի տարածքում հերքել Հայոց ցեղասպանության փաստը, անմիջապես մինչեւ 5 տարվա ազատազրկման կարժանանա:

Министр Турции по вопросам Евросоюза Эгемен Багыш отреагировал на заявление председателя Верховного суда Словакии Штефана Гарабина, согласно которому на территории Словакии любой, кто будет отрицать Геноцид армян, будет приговорен к пяти годам лишения свободы.
Как сообщает турецкая Internethaber, Багыш охарактеризовал заявление Гарабина как политическое, отметив, что у словаков есть пословица: «У лжи ноги коротки». По утверждению Багыша, те, кто занимаются исторической «ложью», склонят голову перед «горькой правдой» истории.
Отметим, что Гарабин ранее заявил, что он придает большое значение существующему в Словакии закону о криминализации отрицания Геноцида армян, и заявил, что если турецкие чиновники или кто-либо еще посмеет отрицать в Словакии факт Геноцида армян, он немедленно будет приговорен к пяти годам тюрьмы.