Հայաստանյան 20 կազմակերպություններ այսօր` ապրիլի 19-ին, արժանացան ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Ստանդարտների ազգային ինստիտուտի մրցանակների` միջազգային ԻՍՕ ստանդարտներին հետեւելու համար: Մրցանակները շնորհեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը:
Մրցանակաբաշխության համար սահմանվել է երկու կարգի մրցանակ: Առավել բարձր` «Ոսկյա մրցանակը» շնորհվեց այն 10 կազմակերպություններին, որոնք առավել մեծ չափով են կիրառում ստանդարտացման փաստաթղթերը: Դրանք են` Երեւանի կոնյակի գործարանը («Արարատ» ապրանքանիշ), «Երեւանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ»-ը, «Ջերմուկ գրուփը», «ՌՌՌ» հանքային ջրերի գործարանը, «Գյումրի-Գարեջուր»-ը, ցեմենտի արտադրության «Ֆիլիշին» ընկերությունը, «Դուստր Մարիաննա» կաթնամթերք արտադրողը, նավթամթերք ներմուծող «Ֆլեշը», «Արարատ ցեմենտը», «բարի սամարացին» (մսամթերք):
«Բարձրագույն մրցանակը» շնորհվեց ստանդարտացման գործընթացներում ակտիվ դերակատարում ունեցող 10 հեղինակավոր հայկական կազմակերպությունների: Դրանք են` «Չանախ» (կաթնամթերքի արտադրություն), «Արզնի տոհմային թռչնաֆաբրիկա», «Բեկոն պրոդուկտ» (մսամթերք), «Պոստ Լեքս Քոնսալթինգ» (հակակարկտային կայաններ), «Հայասի գրուփ» (սննդամթերք), «Ին մուլդ» (պլաստմասայե տարաներ), «Ջրվեժի մսամթերքի կոմբինատ», «Փ.Աբաջյան» (շինարարական նյուէթերի հավաստում եւ փորձարկում), «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր», «Ռոյալ Արմենիա» (սուրճ):

20 армянских организаций 19 апреля были удостоены наград Национального института стандартов Министерства экономики Армении за применение ISO стандартов. Награды вручил министр экономики Армении Тигран Давтян.
Награды присуждались в двух категориях. Более престижная «Золотая премия» была вручена 10 компаниям, которые в наибольшей степени следят за применением стандартов. Этой награды удостоились Ереванский коньячный завод (торговая марка «Арарат»), «Ереванский коньячно-винно-водочный комбинат Арарат», «Jermuk Group», завод минеральных вод «РРР», «Гюмри Гареджур», компания по производству цемента «Филишин», производитель молочных продуктов «Дустр Марианна», импортер нефтепродуктов «Флэш», «Арарат цемент», «Добрый Самаритянин» (мясопродукты).
«Высшая премия» была присуждена 10 известным армянским компаниям, активным в процессах стандартизации: «Чанах» (производитель молочных продуктов), «Племенная птицефабрика Арзни», «Бекон продукт» (мясопродукты), «Post Lex Consulting» (противоградные станции), «Hayasi Group», «In Mould» (пластмассовые коробки), «Джрвежский комбинат мясопродуктов», «П. Абаджян» (пробация и утверждение стройматериалов), «Электрические сети Армении» и «Royal Armenia».