Վաղ, թե ուշ Թուրքիան կընդունի Հայոց ցեղասպանությունը եւ այդ դեպքում աշխարհը կողջունի նրա այդ քայլը եւ այլեւս նման արյունահեղություններ չեն լինի: Այս մասին այսօր` ապրիլի 24-ին, Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի մոտ, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Աշխարհի Եզդիների միության նախագահ Ազիզ Թամոյանը:
Նա հիշեցրեց, որ աշխարհը դատապարտել է այդ ծանր հանցագործությունը եւ Թուրքիան պետք է զղջա ու ընդունի այն, որպեսզի  նորից չկրկնվեն 1915թ-ի դեպքերը: Մինչդեռ, ըստ Ազիզ Թամոյանի, Թուրքիայում 1915-ից հետո շատ քիչ բան է փոխվել. հայերը շատ քիչ են մնացել, իսկ եզդիների թիվը տարեցտարի նվազում է: «Այնտեղ այժմ ապրում է մոտ  5 հազար եզդի: Ի՞նչ եղան այդ ժողովուրդները, ո՞ւր մնաց Արմենիստանը»,- հարցնում է Ազիզ Թամոյանը: Վերջինս,  որպես Աշխարհի եզդիների միության նախագահ, դատապարտում է հայ եւ եզդի ազգերի նկատմամբ տեղի ունեցած ցեղասպանությունը: Ավելին` կարծում է, որ Թուրքիայի ներկայիս ղեկավարությունը չի անում որեւէ քայլ` ընդառաջ գնալու միջազգային հանրության պահանջին:
«Փոխարենը Թուրքիան հանդես է գալիս ժխտողական քաղաքականությամբ, բայց աշխարհը կստիպի եւ, ի վերջո, Թուրքիան կընդունի Հայոց ցեղասպանությունը, որովհետեւ, հնարավոր չէ այն չընդունել»,-ասաց Թամոյանը, համոզմունք հայտնելով, որ ժխտողական քաղաքականությամբ Թուրքիան ոչինչ չի շահի:

Рано или поздно Турция признает Геноцид армян, и в этом случае мир будет приветствовать этот шаг, и больше не будет подобных кровопролитий. Об этом в беседе с журналистами у Мемориала Геноцида армян в Ереване 24 апреля заявил председатель Союза езидов мира Азиз Тамоян.
Он напомнил, что мир осудил это тяжкое преступление и Турция должна раскаяться и признать свое прошлое, чтобы вновь не повторились события 1915 г. Однако, по словам Азиза Тамояна, в Турции после 1915 г. мало что изменилось: осталось очень мало армян, а число езидов из года в год сокращается. Как председатель Союза езидов мира, Азиз Тамоян осудил геноцид против армянского и езидского народов. Более того, он считает, что нынешнее руководство Турции не делает никаких шагов, чтобы пойти навстречу требованию международного сообщества.
«Взамен Турция выступает с политикой отрицания, но мир заставит и, в конечном итоге, Турция признает Геноцид армян»,– сказал Тамоян, добавив, что политикой отрицания Турция ничего не выиграет.