Թուրքիայի տարածքից ապրիլի 25-ի առավոտյան զինված ահաբեկչական խմբավորումները  փորձել են ներխուժել Սիրիա: Տեղական լրատվամիջոցները հաղորդում են, որ սիրիական սահմանապահները կանխել են փորձը:
Իդլիբ նահանգի Ջիսր էշ Շուգուր քաղաքի մոտի Հիրբեր էլ Ջոզ շրջանում սկսված փոխհրաձգության արդյունքում ահաբեկիչներից մեկն սպանվել է, մնացածները փախել են թուրքական տարածք:
Հենց այնտեղ էլ` Իդլիբ նահանգում, ապրիլի 25-ին տեղի է ունեցել հարձակում բանակային անցակետի վրա. պայթել է մեքենա, որի ղեկին է գտնվել մահապարտ ահաբեկիչ: Զոհվել է մեկ զինծառայող, երկուսը վիրավորվել են, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»` հղում անելով սիրիական տեղեկատվական «ՍԱՆԱ» գործակալությանը:
Վերջին օրերին զինված ընդդիմության հաճախակի դարձած հարձակումները բանակի վերահսկող անցակետերի վրա, ուժային կառույցների ներկայացուցիչների դեմ մահափորձերը եւ Սիրիայի տարբեր շրջաններում պայթյունները նպատակամղված են այն բանին, որպեսզի խոչընդոտեն ՄԱԿ-ի հատուկ բանագնաց Քոֆի Անանի առաքելության իրագործումը եւ նրա ձախողման մեղքը բարդել սիրիական իշխանությունների վրա: Այն փաստը, որ սիրիական բանակը ստիպված է պաշտպանվել եւ հետապնդել գրոհայիններին, արհամարհվում է, գրում է անկախ սիրիական «Ալ Վաթան» թերթը:

Утром 25 апреля была предпринята попытка проникновения в Сирию вооруженной террористической группировки с территории Турции. Местные СМИ сообщают, что сирийские пограничники предотвратили эту попытку.
В результате перестрелки, завязавшейся в районе Хирбер эль-Джоз, близ города Джиср-эш-Шугур в провинции Идлиб один из террористов был убит, остальные бежали на турецкую территорию.
Там же, в провинции Идлиб 25 апреля произошло нападение на армейский блок-пост - взорвалась машина, за рулем которой находился террорист-смертник. Один военнослужащий погиб, двое были ранены, сообщает РИА Новости со ссылкой на сирийское информационное агентство САНА.
Участившиеся за последние дни нападения вооруженной оппозиции на контрольно-пропускные пункты армии, покушения на представителей силовых структур и взрывы в различных районах Сирии нацелены на то, чтобы воспрепятствовать выполнению миссии спецпосланника ООН Кофи Аннана и возложить вину за ее срыв на сирийские власти. Тот факт, что сирийская армия вынуждена защищаться и преследовать боевиков, игнорируется, пишет независимая сирийская газета «Аль-Ватан».