Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն ելույթով հանդես է եկել խորհրդարանում՝ անդրադառնալով Մերձավոր Արեւելքի զարգացումներին։
Թուրքական Anadolu գործակալության փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի արտգործնախարարը հայտարարել է, թե Թուրքիան առաջնորդում է Մերձավոր Արեւելքի փոփոխությունների ալիքը եւ շարունակելու է այդ դերակատարումը։ Ըստ Դավութօղլուի՝ Մերձավոր Արեւելքի երկրներում Թուրքիային ոչ միայն բարեկամ եւ եղբայր երկիր են ընդունում, այլ նաեւ որպես նոր մտքերի եւ տարածաշրջանի նոր կառուցվածքում առաջատար երկիր։
«Թուրքիան շարունակելու է լինել թե մարդկության, թե տարածաշրջանի ժողովուրդների  խիղճը։ Եթե մտածելակերպի մեջ կա նոր Թուրքիայի գաղափար, ուրեմն՝ կա նաեւ նոր Մերձավոր Արեւելքի գաղափար՝ հիմնված խաղաղության եւ եղբայրության վրա։ Ով ինչ ուզում է ասի, Թուրքիան լինելու այդ խաղաղար կառույցի թե խոսնակը, թե առաջնորդը»,-հույս է հայտնել Թուրքիայի արտգործնախարարը։

April 26, 2012 | 17:52 ANKARA. – Turkish FM Ahmet Davutoglu delivered a speech in the parliament regarding the developments in the Middle East.
As Turkish Anadolu Agency informs, Davutoglu said that Turkey leads the winds of change in the Middle East and will continue this way in the future. According to the Turkish FM, Turkey is regarded not only as a fraternal country in the Middle East but it is also considered as initiator of new ideas.
Turkey will continue to be the conscience of regional people and the entire humanity.
“There is a new peace order on the basis of our new Middle East target, based on brotherhood, not based on ethnic or sectarian differences, and we will exert efforts until this peace order is established,” Anadolu quotes Turkish FM.