Ուկրաինայի խորհրդարանում` Գերագույն ռադայում, մայիսի 24-ին, ռուսաց լեզվին տարածաշրջանային լեզվի կարգավիճակ տալու օրինագծի քննարկման ժամանակ պատգամավորները ծեծկռտուք են սարքել:
Ընդդիմադիր «Մեր Ուկրաինան-Ժողովրդական ինքնապաշտպանություն» եւ «ԲՅՈՒՏ-Բատկիվշչինա» խմբակցությունների պատգամավորները փորձել են հասնել խորհրդարանի նախագահություն, որը հսկելիս են եղել իշխող Տարածաշրջանների կուսակցության պատգամավորները: Արդյունքում քաշքշուկ է սկսվել, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
Սկսված ծեծկռտուքի ժամանակ տուժել է «ԲՅՈՒՏ-Բատկիվշչինա» խմբակցության պատգամավոր Պավել Կոստենկոն, որին իշխող խմբակցության անդամները գլխիվայր ցած են նետել նախագահությունից:
Ծեծկռտուքի ժամանակ պատռվել է Տարածաշրջանների կուսակցության անդամ Դմիտրի Շենցեւի եւ Վադիմ Կոլեսնիչենկոյի հագուստը, վերջինս օրինագծի հեղինակներից մեկն է:
Գերագույն ռադայի նախագահ Վլադիմիր Լիտվինը ստիպված է եղել ավարտել նիստի աշխատանքը: Ռադայի շենքի մոտ է եկել շտապօգնության մեքենան:
Ինչպես հաղորդում է NEWSru.Ua-ն, 2011-ի օգոստոսին Գերագույն ռադայի օրակարգում ընդգրկվել է «Պետական լեզվական քաղաքականության սկզբունքների մասին» օրինագիծը, որով առաջարկվում է երկրի 13 շրջաններում տարածաշրջանային լեզվի կարգավիճակ տալ ռուսերենին:

В Верховной Раде Украины 24 мая депутаты подрались во время дебатов по законопроекту о предоставлении русскому языку статуса регионального.
Депутаты от оппозиционной фракции «Наша Украина - Народная самооборона» и от фракции «БЮТ-Батькивщина» прорвались в президиум Рады, который охраняли депутаты фракции Партии регионов. Случилась нешуточная потасовка, сообщает «Интерфакс».
Оппозиционеры начали избивать Вадима Колесниченко, который является одним из авторов законопроекта. На нем порвали одежду. В ходе потасовки также разорвали одежду депутату фракции Партии регионов Дмитрию Шенцеву. В драке пострадал депутат фракции «БЮТ-Батькивщина» Павел Костенко, которого перебросили через заграждение президиума, с которого он упал вниз головой.
Председатель Верховной Рады Владимир Литвин вынужден был закрыть заседание парламента. К зданию Рады приехала карета скорой помощи.
Как сообщает NEWSru.Ua, в конце августа 2011 в Верховной Раде был зарегистрирован законопроект «О принципах государственной языковой политики», который предлагает предоставить статус регионального русскому языку в 13 регионах Украины, где русский является родным для, как минимум, 10% населения.