ԲՀԿ համամասնական ցուցակի 9-րդ հորիզոնականը զբաղոցնող, սակայն ինքնաբացարկի դիմում ներկայացրած Հմայակ Հովհաննիսյանը, ով նաեւ Հայաստանի քաղաքագետների միության նախագահն է, հանդես է եկել հայտարարությամբ:
«Ակտիվորեն մասնակցելով 2012 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին, կազմակերպելով հանրային վերահսկողության միասնական ընտրական շտաբի գործունեությունը, ես ձեր արդար քվեով ընտրվել եմ ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր: Քաղաքակիրթ աշխարհում ընդունված ժողովրդավարական չափանիշներով պարտավոր էի տեղ զբաղեցնել հայոց խորհրդարանում: Սակայն մեր իրականության մեջ գործում են այլ՝ ռուսական «մալինային» բնորոշ չափանիշներ: Ընտրություններից հետո կատարվող հաշվարկները ցույց են տալիս, որ «ձայներ բերածները» ոչ թե հրապարակային քաղաքական գործիչներն են, այլ պարկերով փողեր բաժանած «ընտրյալները»:
Ձեր խոնարհ ծառան ոչ մի դրամական ներդրում չի արել ընտրությունների ընթացքում եւ «ճշտով» չէր լինի, եթե տեղ զբաղեցներ խորհրդարանում, որի անցիալի եւ ապագայի խոսնակը անկեղծորեն համարում է, թե քաղաքական գործիչ լինելը շատ ավելի հեշտ գործ է, քան բիզնեսով զբաղվելը:
Եթե ես այնքան ապաշնորհ եմ գտնվել, որ առ այսօր ոչ մի բիզնես չունեմ, ապա պարտավոր էի տեղս զիջել ընդունակներին եւ շնորհալիներին:
Ես գիտակցում եմ, որ գոնե իմ ընտրողները համաձայն չեն այս մոտեցումներին, սակայն մերօրյա Հայաստանում այդպիսին են խաղի չգրված, բայց անշեղորեն գործող կանոնները: Ուստի, գիտակցելով ձեր առջեւ պատասխանատվությունս, իմ մարդկային էությամբ խորթ լինելով դասալքությանը, այդուհանդերձ, ստիպված էի հրաժարվել պատգամավորական մանդատից եւ հայտարարել ինքնաբացարկ:

YEREVAN. – Politologists’ Union of Armenia Chairman Hmayak Hovhannisyan who, despite being ninth in the Prosperous Armenia Party’s proportional election list and being voted in as a deputy, submitted an MP-mandate-withdrawal petition. And, now, he issued a statement to his voters in this regard.
“By actively running in the 2012 parliamentary elections, I am elected Armenian National Assembly MP by your fair votes. But the calculations made after the elections show that the ‘vote fetchers’ are not the public political figures, but rather the money distributing ‘selects.’
Your humble servant has not made any monetary contribution during the elections, and [therefore] it would have been ‘incorrect’ for me to enter the Parliament.
Such are the rules of the game in our Armenia of today. So, I am obligated to renounce the parliamentary mandate and announce my withdrawal.
[But] I will try to justify this confidence [you have given me] by working with you, alongside [one another],” Hmayak Hovhannisyan’s statement specifically reads.