Հայաստանի ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը պատասխանել է հարցին, թե ինչպե՞ս է գնահատում փաստը, որ ՀԱԿ-ը եւ «Ժառանգությունը» բոյկոտեցին 5-րդ գումարման խորհրդարանի անդրանիկ նիստը։
«Իրենց խնդիրն է։ Մի բան կարող եմ ասել՝ տեւական բոյկոտներից միշտ տուժել են այն քաղաքական ուժերը, որոնք գնացել են այդ ճանապարհով, որովհետեւ նախեւառաջ իրենց է պետք աշխատել եւ հասարակությանը ներկայացնել իրենց աշխատանքը Ազգային ժողովում։
Պատմությունը ցույց է տալիս, որ այն քաղաքական ուժերը, որոնք գնում են բոյկոտի ճանապարհով՝ նրանց մասին մոռանում է հասարակությունը։ Դրա վառ օրինակը թե «Արդարություն» դաշինքի, թե նախորդ խորհրդարանում «Ժառանգության» նախադեպն է»,- հայտարարեց Շարմազանովը՝ կարծիք հայտնելով, որ նոր խորհրդարանի նորամուտը «բոյկոտով» սկսած մրցակից-հակառակորդների սույն քաղաքական ակցիան, այնուամենայնիվ, երկար չի տեւի։

Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов ответил на вопрос о том, как он оценивает тот факт, что Армянский национальный конгресс и партия «Наследие» бойкотировали первое заседание НС пятого созыва.
«Это их проблема. Могу сказать одно: от длительного бойкота всегда страдают те политические силы, которые идут этим путем, потому что, в первую очередь, им надо работать и представить обществу свою работу в Национальном  Собрании.
История показала, что общество забывает политические силы, идущие путем бойкота. Ярким примером этого является как блок «Справедливость», так и прецедент «Наследия» в прошлом парламенте», - заявил Шармазанов, выразив мнение о том, что подобная политическая акция коллег по новому парламенту не продлится долго», - пишет «Айоц ашхар».