Ընթացիկ տարվա 5 ամիսների ընթացքում Ադրբեջանը մոտ 6 հազար անգամ խախտել է հրադադարի ռեժիմը շփման գծում` Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի սահմանին:
Հայաստանի պաշտպանության նախարարության տվյալներով, Ադրբեջանն այդ թվում 1200 անգամ օգտագործել է ՍՎԴ, 130 անգամ` «Սեւ նետ», մոտ 120 անգամ ԴՇԿ: Հունվար-մայիսին սպանվել է 5, վիրավորվել 7 հայ:
Նշենք, որ վերջին տարիներին Ադրբեջանը նոր «ռեկորդներ» է սահմանել այդ ուղղությամբ. Եթե 2006թ. ադրբեջանական կողմը հրադադարը խախտել էր 600 անգամ, 2007-ին արդեն` 1400, 2008-ին` 3500 անգամ, 2009-ին` 4600, 2010-ին` 7200, իսկ 2011-ին` 12 հազար 600 անգամ:

За 5 месяцев текущего года Азербайджан около 6 000 раз нарушил режим перемирия на линии соприкосновения с Арменией и Нагорно-Карабахской Республикой.
По данным Министерства обороны Армении, в том числе азербайджанская сторона около 1200 раз применила СВД, около 130 раз «Черную стрелу», около 120 раз ДШК. За январь-май убиты 5 и ранены 7 армян.
Отметим, что последние годы Азербайджан постоянно добивается новых «рекордов» в этом плане: если в 2006 году азербайджанская сторона нарушила режим перемирия около 600 раз, то в 2007 году уже около 1400, в 2008 году 3500 раз, в 2009 году почти 4600 раз, в 2010 году – 7200 раз, а в 2011 году более 12 600 раз.