Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել Տավուշի մարզի Բերդավան եւ Չինարի գյուղերի ուղղությամբ տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ:
Ըստ այդմ, նշվում է, որ հունիսի 4-ին, ըստ նախնական տվյալների, հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիսարեւելյան հատվածում ադրբեջանական կողմը հերթական անգամ կոպտորեն խախտել է շփման գծում հաստատված հրադադարի ռեժիմը` փորձելով ներթափանցել Հայաստանի Տավուշի մարզի Բերդավան եւ Չինարի գյուղերի ուղղությամբ տեղակայված հայկական հենակետեր:
Ձեռնարկված միջոցառումների եւ հայ զինառայողների քաջարի գործողությունների արդյունքում դիվերսիոն առաջխաղացումը կասեցվել է եւ տալով կորուստներներ` հակառակորդը հետ է մղվել: Ադրբեջանական գործողության արդյունքում զոհվել են ՀՀ ԶՈւ զինծառայողներ Հրաչ Սամվելի Սարգսյանը, Զոհրաբ Խաժակի Բալաբեկյանը եւ Կարեն Կամոյի Դավթյանը: Կան վիրավորներ:
Միջադեպի կապակցությամբ կատարվում է հետաքննություն: Դեպքի վայր են մեկնել ՀՀ զինդատախազը եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարության հատուկ քննչական խումբը:
ՀՀ զինված ուժերը վերահսկում են իրավիճակը շփման գծում` իրականացնելով իրավիճակին համարժեք գործողություններ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը խորապես ցավակցում է զոհվածների ծնողներին ու հարազատներին:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ այս գիշեր Ադրբեջանի կողմից գնդակոծվել է Տավուշի մարզի սահմանամերձ Չինարի գյուղը: NEWS.am-ի տեղեկություններով, 3 ժամկետային զինծառայող մահացել է, իսկ 5-ը` վիրավորվել: Եվս մեկ զինվոր վիրավորվել է Բերդավան գյուղի ուղղությամբ:
Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի գյուղապետ Սամվել Սաղոյանը NEWS.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ բնակիչների շրջանում տուժածներ չկան:

YEREVAN. – The Armenian Defense Ministry released a statement Monday in connection with the incident that occurred nearby Berdavan and Chinari villages of the Tavush Region.
The statement notes that on Monday and according to preliminary data, the Azerbaijani side yet again violated the ceasefire at the line of contact between the Armenian-Azerbaijani border, and this time in the northeastern sector. It attempted to infiltrate to the Armenian military bases stationed in the direction of the aforesaid villages.
As a result of the taken measures and the Armenian military servicemen’s courageous operations, however, the diversion advancement was stopped, and the adversary was driven back, giving casualties.
But because of the Azerbaijani operation, Armenian military servicemen Hrach Sargsyan, Zohrab Balabekyan, and Karen Davtyan were killed. There are wounded, too.
An investigation is launched, and the Military Prosecutor and MOD special investigation team have headed to the scene of the incident.
Armenia’s Armed Forces are monitoring the situation at the line of contact.
MOD extended its deep condolences to the parents and relatives of the victims.
To note, Armenian News-NEWS.am had received information that Azerbaijan had fired shots in the direction of Chinari village in the early morning hours of Monday, and, as a result, three conscripts were killed and five others were wounded.
And Chinari village prefect Samvel Saghoyan told Armenian News-NEWS.am that there are no casualties among the local villagers.