Հայաստանը շարունակում է մնալ կիսաավտորիտար կառավարում ունեցող  պետությունների շարքում: Այդ մասին ասվում է միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններից մեկի` Freedom House-ի այսօր հրապարակած հերթական զեկույցում:
«Պետություններն անցումային շրջանում» կոչվող այս փաստաթուղթն ամփոփում է Արեւելյան Եվրոպայի, Բալկանների եւ հետխորհրդային տարածքի 29 պետություններում վերջին մեկ տարվա ընթացքում արձանագրված միտումները:
Հատուկ ուշադրության են արժանացել հատկապես ընտրական համակարգերի կենսագործունեությունը, ազատ մամուլի եւ քաղաքացիական հասարակության  վիճակը, ինչպես նաեւ կոռուպցիայի դեմ պայքարին միտված քայլերը:
Պետությունները հետազոտության հեղինակների կողմից գնահատվել են յոթ բալանոց սանդղակով, որտեղ մեկ միավորը համապաստասխանում է լիարժեք ժողովրդավարության առկայությանը, իսկ յոթ միավորը նշանակում է, որ տվյալ պետությունում ավտորիտար կառավարում է:
«Ազատություն» ռադիոկայանի փոխանցմամբ, ժողովրդավարության մակարդակը Հայաստանում Freedom House-ի մասնագետները գնահատել են 5.39, ինչն աննշան կերպով ավելի լավ է, քան նախորդ տարի արձանագրված 5.43-ը: Այս ցուցանիշով Հայաստանը զգալիորեն զիջում է Վրաստանին, որն այս զեկույցում դասվել է անցումային կամ «հիբրիդային» տիպի պետությունների շարքին:
Ժողովրդավարության զարգացման եւ կայացման առումով Հայաստանից ավելի վատ վիճակում են միայն Ադրբեջանը, Կենտրոնական Ասիայի բոլոր հինգ պետությունները, ինչպես նաեւ Ռուսաստանն ու Բելառուսը. երկրների այս խումբը Freedom House-ը դասել է ավտորիտարների շարքին:
Անդրադառնալով առանձին ոլորտներին տրված գնահատակններին` զեկույցի հեղինակները որոշակի բարելավումներ են նկատում Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի առումով: Զեկույցում մասնավորաբար ասված է. «Էլեկտրոնային կառավարության համակարգի ներդրումը Հայաստանում եւ Վրաստանում կարող է դիտվել որպես դրական քայլ`  ուղղված ստորին մակարդակում կոռուպցիայի դեմ պայքարին»:
Ինչ վերաբերում է մյուս ոլորտներին, ապա մնացած գրեթե բոլոր ցուցանիշները նախորդ տարվա  համեմատ անփոփոխ են: Այսպես, ընտրական գործընթացների` ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխանության առումով Հայաստանի ցուցանիշը, ըստ զեկույցի հեղինակների,  5.75 է, ինչն անգամ ավելի վատ է, քան ավտորիտար պետությունների խմբին դասված Ղրղըզստանում, էլ չասած  հարեւան Վրաստանի կամ միջազգային հանրության մի զգալի հատվածի կողմից չճանաչված Կոսովոյի մասին:
Լրատվամիջոցների անկախության առումով իրավիճակը եւս մխիթարական չէ` այստեղ Հայաստանը նույն մակարդակի վրա է, ինչ Տաջիկստանը:
Ամենաբարվոք ցուցանիշն արձանագրվել է  քաղաքացիական հասարակության կայացման ոլորտում, որտեղ Հայաստանի արձանագրած առաջընթացը համադրելի է Վրաստանի եւ բալկանյան մի շարք պետությունների հետ:

Армения продолжает оставаться в ряду государств, имеющих полуавторитарное правление. Об этом говорится в опубликованном докладе международной правозащитной организации «Freedom House».
Документ обобщает зафиксированные за последний год тенденции в   государствах Восточной Европы, Балкан и постсоветского пространства.
Особого внимания удостоены функционирование избирательной системы, состояние свободной прессы и гражданского общества, а также шаги, направленные на борьбу с коррупцией.
Авторами исследования государства оценены по семибальной системе, где один балл соответствует  наличию полноценной демократии, а семь баллов означает, что в данном государстве авторитарное правление.
Как передает радиостанция «Свобода», специалисты «Freedom House» оценили уровень демократии в Армении в 5.39, что лишь немного лучше, чем зафиксированные в предыдущем году 5.43. По этому показателю Армения значительно уступает Грузии, которая в докладе причислена  к ряду государств переходного или «гибридного» типа.
С точки зрения развития и устойчивости демократии оказались в состоянии хуже, чем Армения, Азербайджан, все пять государств Средней Азии, а также Россия и Белоруссия. Эту группу государств «Freedom House» причислила  к ряду авторитарных.
Касаясь оценок, данных разным отраслям, авторы доклада замечают определенное улучшение в Армении в контексте борьбы с коррупцией. В докладе, в частности, говорится: «Внедрение системы электронного управления в Армении и Грузии может рассматриваться как положительный шаг, направленный на борьбу с коррупцией на низовом уровне».
Что же касается других сфер, то почти все показатели в сравнении с предыдущим годом  остались без изменений. Так, с точки зрения соответствия избирательного процесса критериям демократичности показатель Армении, согласно авторам доклада, - 5.75, что даже намного хуже, чем  в причисленном к ряду авторитарных государств Кыргызстане, уже не говоря о соседней Грузии или о непризнанном значительной частью международного сообщества Косове.
С точки зрения независимости СМИ ситуация также неутешительная, здесь Армения находится на том же уровне, что и Таджикистан.
Самый лучший показатель зафиксирован  в сфере становления гражданского общества, где  зафиксированный Арменией  прогресс сопоставим с Грузией и рядом балканских государств.