2012թ. հունվարից հունիս ընկած ժամանակահատվածում Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում ադրբեջանական կողմը հրադադարի ռեժիմը խախտել է մոտ 5 հազար անգամ: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Սենոր Հասրաթյանը` հավելելով, որ այս գիշեր ադրբեջանական կողմը մոտ 200 անգամ խախտել է հրադադարի ռեժիմը:
NEWS.am-ի հավաստի աղբյուրների համաձայն, միայն հունիսին ադրբեջանական կողմը 6 դիվերսիոն գործողություն է իրականացրել, որի արդյունքում 20 զինվոր է կորցրել:
Ադրբեջանի ռազմական լրագրողների հետազոտական կենտրոնի տվյալներով, հունվարից հունիս Ադրբեջանը կորցրել է 52 զինվոր, եւս 46-ը` վիրավորվել է ԼՂՀ եւ Ադրբեջանի շփման գծում: Ընդ որում, հարկ է նշել, որ հրադադարի ռեժիմը խախտում է ադրբեջանական կողմը, հատկապես բարձրաստիճան անձանց տարածաշրջանային այցերի շրջանում:
Նշենք, որ հունիսի 6-ի գիշերը Հորադիզի ուղղությամբ ադրբեջանական կողմը դիվերսիա էր իրականացրել: Հայկական ուժերը կանխել էին դիվերսիան, եւ հակառակորդը զգալի կորուստներ էր կրել: Հայկական կողմից զոհվել է 1, վիրավորվել երկու զինծառայող:

YEREVAN.- The Azerbaijani side violated ceasefire regime almost 5,000 times from January to June 2012 in the line of contact between the armed forces of Nagorno-Karabakh and Azerbaijan.
Talking to Armenian News-NEWS.am, spokesperson for NKR Defense Ministry Senor Hasratyan said about 200 ceasefire violations were registered last night.
According to agency’s reliable sources, only in June the Azerbaijani side conducted six acts of sabotage which claimed lives of 20 Azerbaijani soldiers.
The data of Azerbaijan’s Military Research Centre of Journalist says from January to June 2012 the country’s armed forces lost 52 soldiers, while 46 were wounded in the line of contact.
It should be noted that the ceasefire has been consistently violated by the Azerbaijani side, in particular, during or after regional visits of high-ranking officials having direct or indirect relation to the settlement of the Karabakh conflict.
On the night of June 6 the Azerbaijani side violated ceasefire regime in the southern direction of the contact line between the armed forces of Nagorno-Karabakh and Azerbaijan. The adversary suffered significant losses. One Armenian soldier was killed, two others were wounded.