Հայաստանի վարչապետին կից ստեղծված են 30 խորհուրդներ, որոնց գործունեության արդյունավետությունը խնդրահարույց է: Այդ մասին այսօր` հունիսի 8-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
Ամենահին խորհուրդը ստեղծվել է 2000 թ. Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ` դա Գործարարության աջակցման խորհուրդն է: Սակայն, ըստ Գ. Մակարյանի, ներկայիս խորհուրդների մեծ մասը ստեղծվել է վերջին 2-3 տարիների ընթացքում:
Այդ խորհուրդների մեծ մասը զբաղված են որոշակի բարեփոխումներ համակարգելով: Որոշ  ոլորտներում կա դրական տեղաշարժ, որոշներում` ոչ (Գ. Մակարյանը առաջընթաց չի տեսնում կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում):
Որոշ խորհուրդներ բացառապես կազմված են պետական մարմինների ներկայացուցիչներից, ինչպես օրինակ` Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի եւ քաղաքական կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրերի կառավարման խորհուրդը , կամ` եկամուտների վարչարարության նոր մշակույթի ներդրման բարձրագույն խորհուրդը, կամ` կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհուրդը:
Բազմաթիվ խորհուրդներում էլ պետության ներկայացուցիչները գերազանցում են մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներին: Ըստ Գ. Մակարյանի` այդ խորհուրդներում առնվազն 70%-ը պետք է լինեն մասնավոր հատվածի կամ հանրության ներկայացուցիչներ, այլապես պետական մարմինները հնարավորություն կստանան քաղաքականություն թելադրել: «Գերծանրաբեռնելով վարչապետին, լիարժեք չարտահայտելով մասնավոր սեկտորի շահերը, այդ խորհուրդները կարող են արդյունավետ չլինել»,- ասաց Գ. Մակարյանը:

При премьер-министре Армении создано 30 советов, эффективность деятельности которых под сомнением. Об этом на встрече с журналистами 8 июня заявил председатель Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян.
Самый старый совет был создан в 2000 году при поддержке Всемирного банка – это Совет по содействию бизнесу. Однако, по словам Макаряна, большинство нынешних советов было создано в течение последних 2-3 лет.
Большинство этих советов заняты координацией определенных реформ. В некоторых сферах есть положительный сдвиг, а в других – нет (Макарян не видит прогресса в сфере борьбы с коррупцией).
Некоторые советы исключительно состоят из представителей государственных органов. Во многих же представителей государства больше, чем представителей частного сектора. По словам Макаряна, в этих советах, по меньшей мере, 70% должны быть представителями частного сектора или общественности, в противном случае государственные органы смогут диктовать политику. «Перегружая премьер-министра, полноценно не выражая интересы частного сектора, эти советы могут не быть эффективны», – сказал Макарян.