Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Լորան Ֆաբիուսը դիմել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ, խնդրելով ՄԱԿ-ի եւ Արաբական երկրների լիգայի հատուկ բանագնաց Քոֆի Անանի առաջարկած պլանը պարտադիր դարձնել կողմերի համար: Այս մասին, ըստ BBC Russian-ի, Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը հայտարարել է այսօր` հունիսի 13-ին, Փարիզում մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Մենք միջոցներ ենք ձեռնարկում այդ առաջարկները կյանքի կոչելու համար եւ հույս ունենք, որ դրանք արագ կիրականացվեն»,-հայտարարել է նա, հավելելով, որ հակամարտությունը Սիրիայում վերածվել է քաղաքացիական պատերազմի:
Նա նաեւ ընդգծել է, որ Ֆրանսիան հույս ունի, որ այդ առաջարկները ընդունելի կլինեն Ռուսաստանի համար: Այդ առաջարկները ենթադրում են նաեւ ՄԱԿ-ի կանոնադրության 7-րդ հոդվածի կիրառում, որը թույլ է տալիս ուժ կիրառել ընդունված որոշումները կյանքի կոչելու համար:

Министр иностранных дел Франции Лоран Фабиус намерен обратиться в Совет Безопасности ООН с просьбой сделать план урегулирования в Сирии, предложенный спецпредставителем ООН и Лиги арабских государств (ЛАГ) Кофи Аннаном, обязательным для исполнения сторонами конфликта. Об этом, как передает BBC Russian, глава МИД Франции заявил 13 июня на пресс-конференции в Париже.
«Мы разрабатываем меры по осуществлению этого предложения и надеемся на их скорейшее осуществление», - заявил он, добавив, что конфликт в Сирии превратился в гражданскую войну. При этом руководитель французского внешнеполитического ведомства отметил, что надеется на поддержку его предложения со стороны России.
Предложение Франции предусматривает применение статьи 7 Устава ООН, которая позволяет применение силы для проведения принятых решений в жизнь.