Վատիկանում կորել է Սուրբ աթոռի գլխավոր համակարգչագետը` նախկին հաքեր, որին անվանում են «Պապի ինժեներ»:
Նրա ձեռքին են Վատիկանի համակարգչային համակարգ մուտք գործելու բոլոր գաղտնագրերը: Նա բազմաթիվ գաղտնիքների պահապանն էր, այդ թվում նաեւ այնպիսի գաղտնիքների, որոնք վերաբերում են Սուրբ աթոռի ներքին փաստաթղթերի աղմկահարույց հրապարակումներին:
Ինչ է կատարվել այն մարդու հետ, որի անունը հայտնի չէ անգամ քաղաք-պետության պատերից այն կողմ ծառայողներին, դեռեւս գաղտնի է, նշում է La Repubblica թերթը:
Նրա պատմությունն ամենալավ պահպանվող գաղտնիքներից է Վատիկանում: Ինչ-որ մի ժամանակ նա կոտրել էր Սուրբ աթոռի համակարգչային ցանցը: Նրան բավականին արագ էին գտել, սակայն պատժելու փոխարեն ծառայության էին վերցրել եւ վստահել համակարգչային համակարգի պաշտպանությունը:
Նախկին հաքերին հայտնի են Վատիկանի բոլոր աշխատակիցների տվյալները եւ էլեկտրոնային հասցեները, վատիկանյան բանկի գաղտնագրերը եւ նույնիսկ, հավանական է,  այսպես կոչված «ագռավների» գաղտնիքները` այն մարդկանց, որոնք վատիկանյան նամակներ են տարածում:

В Ватикане пропал главный компьютерщик Святого престола – бывший хакер, которого называют «инженером Папы».
В его руках находятся все коды для входа в компьютерную систему Ватикана. Он является хранителем множества секретов, в том числе и тех, которые касаются скандальной публикации внутренних документов Святого престола.
Что произошло с человеком, имя которого неизвестно даже тем, кто служит за священными стенами города-государства, остается пока только гадать, отмечает газета La Repubblica.
Его история является одним из самых хорошо охраняемых секретов в Ватикане. Когда-то он взломал компьютерную сеть Святого престола. На него вышли довольно быстро, но вместо того, чтобы наказать, приняли на службу и доверили деликатнейшее дело - защиту компьютерной системы.
Бывшему хакеру известны контакты и адреса электронной почты всех сотрудников Ватикана, шифр-коды ватиканского банка и даже, быть может, тайны так называемых «воронов», людей, распространивших ватиканские письма.