Լոս Անջելեսում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոս Գրիգոր Հովհաննիսյանը, հունիսի 11-ին, այցելել է Արիզոնայի պետական Համալսարանի ռուսերենի, եվրասիական եւ արեւելաեվրոպական լեզուների հետազոտությունների «Մելիքյան» կենտրոն, որտեղ հանդիպել է ուսանողության եւ դասախոսական կազմի հետ:
Կենտրոնի ուսանողները հնարավորություն են ունեցել ներկա գտնվելու ՀՀ գլխավոր հյուպատոսի՝ Հայկական սփյուռքի ձեւավորման պատմությանն ու ներկա զարգացումներին, ինչպես նաեւ Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններին վերաբերող դասախոսությանը: Պատասխանելով ներկաների հարցերի՝ Գրիգոր Հովհաննիսյանն անդրադարձել է ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում տեղի ունեցած վերջին զարգացումներին, ինչպես նաեւ ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Հայաստան կատարած այցին եւ այդ օրերին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանագծում ադրբեջանական կողմի հրահրած սադրիչ գործողություններին:
Համալսարանի պրոֆեսորա-դասախոսական կազմի եւ ուսանողների հետ հանդիպման ընթացքում գլխավոր հյուպատոսը պատասխանել է վերջիններիս՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանն ու ընթացիկ տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող բազմաթիվ հարցերի:
ՀՀ գլխավոր հյուպատոսը հանդիպել է նաեւ հայոց լեզու ուսումնասիրող ուսանողների, ովքեր առաջիկայում երկու շաբաթով ժամանելու են Հայաստան լեզվական պրակտիկա անցկացնելու նպատակով:

Armenia’s Consul General in Los Angeles, Grigor Hovhannisyan, on Monday visited the Arizona State University’s Melikian Center for Russian, Eurasian, and East European Studies.
At the Center, Hovhannisyan delivered a lecture on the Armenian diaspora and Armenia-Diaspora ties. The Consul General also reflected on the latest developments in the Nagorno-Karabakh peace talks, the US Secretary of State’s recent visit to Armenia, and Azerbaijan’s provocative operations carried out in those days at the Armenia-Azerbaijan border.
Also, Hovhannisyan responded to the audience’s questions with reference to Armenia’s foreign policy and the current regional developments.
Separately, Armenia’s Consul General met with Armenian language  students, who soon will visit Armenia for two weeks to conduct language practice.